Page 164 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 164

162  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Grudzień



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: inscenizacja z wykorzystaniem teatru cieni.
          Temat: Teatrzyk cieni.
          Cele:
            zapoznanie z techniką inscenizacji z wykorzystaniem teatru cieni
            wzbogacanie słownictwa czynnego
            dostrzeganie związków przyczynowo-skutkowych
            kształtowanie otwartości i śmiałości poprzez odtwarzanie ról.

               Pomoce: tekst opowiadania Barbary Rokickiej Przygoda z Gwiazdką, lampa, ekran (ewentualnie z arkusza kalki
               technicznej lub prześcieradła) z przyczepionymi na dole sylwetkami zasp śniegowych, sylwetki: Trampolinka (KA, k. 31),
               Bałwanka, Gwiazdki i domu, KP1.

          Przebieg zajęć:
          1.  N. zaprasza dzieci na przedstawienie teatrzyku cieni Przygoda z Gwiazdką. N. przedstawia opowiadanie, animując
            wcześniej przygotowanymi sylwetkami.



                Przygoda z Gwiazdką
                (animacja przed ekranem, światło zapalone)

            Kiedy dzieci poszły do domu, Trampolinek został sam w przedszkolu . Zaczął bawić się zabawkami, ale w końcu odłożył je
            znudzony . Wyjrzał przez okno… Co to? Ciemno . A w ciemności coś się skrzy… Trampolinek ubrał się szybko i wybiegł
            na podwórko .
                 (gaśnie światło, okna zaciemnione, zapala się lampa za ekranem, przed ekranem pojawia się cień sylwetki,
               na ekranie zaspy śniegowe i domek)
               Zachwycony biegał po śniegu . Fikał koziołki w zaspach . Był bardzo szczęśliwy!
               (sylwetka domu znika za zaspą – widać tylko czubek komina)
               Tak dobrze bawił się na śniegu, że nie zauważył, kiedy oddalił się od przedszkola . Rozejrzał się – przedszkola nie widać .
               –   Hop! Hop! – zawołał .
               Nikt nie odpowiadał . Trampolinek rozejrzał się dookoła i zobaczył Bałwanka w kapeluszu .
               –   Bałwanku, jak mam trafić do mojego przedszkola? – spytał .
               –   Nie wiem, gdzie ono jest . Stoję cały czas w jednym miejscu . Nie widzę, co jest dalej za tymi zaspami .
               Trampolinek zaczął cichutko płakać .
               –   Nie płacz . Spytaj Gwiazdkę, która skrzy się na niebie . Ona wszystko widzi . Na pewno wypatrzy twoje przedszkole .
               I tak się stało . Gwiazdka zamrugała wesoło i powiedziała:
               –   Chodź za mną! Zaprowadzę cię do przedszkola . Jest bardzo blisko! Nie odszedłeś daleko .
               Trampolinek wspiął się na największą śniegową zaspę i jest!
               (sylwetka domu pojawia się za zaspą)
               To przedszkole! Trampolinek szybko pobiegł w jego kierunku . Wbiegł do środka, a potem stanął w oknie . Popatrzył
            na migocącą Gwiazdkę i powiedział cichutko:
               –   Dziękuję ci!
                                                                                             Barbara Rokicka


          2.  Rozmowa na temat opowiadania. Przykładowe pytania:
            –   Jaka przygoda przydarzyła się Trampolinkowi?
            –   Dlaczego Trampolinek nie widział swojego przedszkola?
            –   A dlaczego Gwiazdka widziała jego przedszkole?
            –   Jak skończyła się przygoda?
          3.  Zabawa w teatrzyk cieni – zapoznanie dzieci z nową techniką inscenizacji. Odwołanie się do wczorajszych doświadczeń
            w zabawach z cieniem. Animowanie przez dzieci sylwetek bohaterów opowiadania: Trampolinka, Bałwanka, Gwiazdki
            oraz domu. Próby prowadzenia dialogów między postaciami.
          4.  Wykonanie ćwiczenia z KP1, k. 27.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
          Temat: Ćwiczenia gimnastyczne: Zestaw IV (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).
   159   160   161   162   163   164   165   166   167   168   169