Page 160 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 160

158  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Grudzień



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawa pantomimiczna integrująca grupę „Pieczemy pierniczki”. Dzieci siedzą wraz z N. w kole i za pomocą
            gestów oraz mimiki naśladują cały proces pieczenia ciasteczek. Jedną rękę układają przed sobą niczym miskę, drugą
            ręką wsypują po kolei mąkę, cukier, dwie łyżeczki proszku do pieczenia, dwa jajka, wlewają roztopioną margarynę,
            mieszają wszystkie składniki dużą łyżką. Wyjmują ciasto z miski, kładą na stolnicę i wałkują je zama szystymi ruchami.
            Biorą foremki i wycinają z ciasta pierniczki o różnych kształtach. Ćwiczenie pamięci i odwzorowy wania.
             x Przygotowanie kopert na karty świąteczne. Dzieci składają kartki według wzoru podanego przez N., który potem
            adresuje je do dziadków dzieci. Ćwiczenie sprawności ręki i precyzyjności ruchów.
             x Ćwiczenia poranne: Zestaw III (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Kreślenie dużych swobodnych ruchów odwzorowujących kształty (np.: choinki, śladów sań Mikołaja) – jedną ręką
            w powietrzu, na dywanie, przy użyciu obu rąk jednocześnie. Ćwiczenie prowadzenia rąk po wyobrażonym śladzie.
             x Składanie obrazków (pociętych pocztówek świątecznych) z części. Ćwiczenie spostrzegawczości.
             x Zabawa ruchowa skoczna „Wskocz w kałużę” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).


          II Zajęcia główne

          Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
          Temat: Wysyłamy świąteczne życzenia.
          Cele:
            zapoznanie ze zwyczajem składania życzeń
            udzenie uczuć radości i satysfakcji ze sprawiania przyjemności innym
            b
            p
            rojektowanie kartek świątecznych
            zapoznanie z drogą listu od adresata do nadawcy
            w
            drażanie dzieci do przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas wycieczek.
               Pomoce: różne kartki świąteczne, kolorowe kartoniki wielkości karty pocztowej (po jednym dla każdego dziecka),
               różne papiery plastyczne, klej, klej brokatowy, cekiny, nożyczki, znaczki pocztowe.

          Przebieg zajęć:
          1.  Rozmowa na temat zwyczaju składania życzeń świątecznych. Oglądanie kartek świątecznych.
          2.  Zabawa „Życzę ci…” – ćwiczenia w parach. Dzieci zastanawiają się, czego mogłyby życzyć swoim najbliższym.
          3.  Praca plastyczna „Kartka świąteczna”. Dzieci otrzymują kartoniki wielkości karty pocztowej i samodzielnie tworzą z nich
            kartki świąteczne. Wykorzystują dowolne, zgromadzone materiały plastyczne, np.: papier kolorowy, klej brokatowy, cekiny.
          4.  Włożenie kartek do przygotowanych rano kopert, naklejenie znaczka pocztowego.
          5.  Omówienie drogi listu od nadawcy do adresata.
          6.  Wycieczka na pocztę:
               x omówienie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w czasie wyjścia poza teren przedszkola (trzymanie się grupy,
               słuchanie poleceń dorosłych)
               x omówienie celu wycieczki – odszukanie skrzynki na listy i wysłanie listu do Mikołaja (przygotowanego podczas
               zajęć poniedziałkowych) oraz życzeń świątecznych
               x wyjście na pocztę i wrzucenie listu i kartek do skrzynki pocztowej
               x rozmowa z pracownikiem poczty, który odpowiada na pytania dzieci: Kto wyjmuje listy ze skrzynki? Czym listy będą
               przewożone? Kiedy dotrą do dziadków?.
          7.  Powrót do przedszkola – rozmowa z dziećmi na temat wrażeń z wycieczki.


          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawa „Tropiciele”. Dzieci w parach najpierw oglądają podeszwy swoich butów. Następnie jedno odwraca się tyłem,
            a drugie idzie po śniegu, zostawiając wyraźne ślady. Zadaniem drugiego dziecka z pary jest odnalezienie kolegi/kole-
            żanki dzięki rozpoznaniu śladów jego/jej butów. Ćwiczenie spostrzegawczości, nauka uważnej obserwacji.
             x Zabawa ruchowa z mocowaniem i dźwiganiem „Piłka w dołku” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
   155   156   157   158   159   160   161   162   163   164   165