Page 155 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 155

TYDZIEŃ 13  •  Mikołaju, czekamy!  •  153



                                                          elf
                                                       niebieski



















                      elf                                DOM                                   elf
                     żółty                             MIKOŁAJA                              zielony



















                                                          elf
                                                       czerwony



            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
            Temat: Grudzień z Mikołajem.
            Cele:
              r
              eagowanie na sygnał dźwiękowy
              yrabianie nawyku uważnego słuchania
              w
              ozwijanie aparatu mowy
              r
              kształtowanie poczucia rytmu
              kształtowanie koordynacji ruchowo-słuchowej.
                 Pomoce: nagranie piosenki Grudzień z Mikołajem (CD), janczary i/lub tamburyny (dla połowy dzieci w grupie), dzwo-
                 neczek lub trójkąt, bębenek, czapka i worek dla Mikołaja, drobne zabawki, np.: malutkie samochodziki, laleczki,
                 misie-przytulanki (po jednej zabawce dla każdego dziecka), zimowa czapka lub inny symbol zimy, odtwarzacz CD.

            Przebieg zajęć:
            1.  Zabawa „Sanki”. Dzieci dobierają się w pary i stają jedno za drugim. Pierwsze dziecko podaje ręce do tyłu, a dziecko
              stojące za nim łapie je. N. pomaga dzieciom i sprawdza, czy ręce są złączone poprawnie. Przy rytmicznych dźwiękach
              janczarów lub tamburynu zaprzęgi poruszają się swobodnie po sali, ale w jednym kierunku – N. zwraca uwagę, aby dzieci
              celowo nie zderzały się ze sobą. Gdy N. przerywa grę i dzwoni dzwoneczkiem (lub na trójkącie), następuje zmiana –
              dziecko znajdujące się z tyłu przechodzi na początek. Po pewnym czasie N. może wprowadzić utrudnienie – przerwać
              grę na janczarach, ale nie dawać sygnału dzwonkiem. Wtedy dzieci-sanki mają się zatrzymać, ale nie zamieniać się
              miejscami. N. może też dodać trzykrotne uderzenie w bębenek. Na ten sygnał dziecko z tyłu przechodzi „pod sankami”,
              czyli między nogami dziecka z przodu, które stoi w rozkroku.
            2.  Ćwiczenie dykcyjne „Opowieść o Mikołaju”. N. snuje opowieść o Mikołaju, a dzieci w odpowiednich momentach
              wypowiadają wyrazy dźwiękonaśladowcze według wskazówek N.: Mikołaj idzie przez las. (skrzyp, skrzyp) W górze wiatr
   150   151   152   153   154   155   156   157   158   159   160