Page 154 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 154

152  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Grudzień



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x „Worek Świętego Mikołaja” – wykonanie ćwiczenia z KP1, k. 25.
             x Zabawa ortofoniczna „Robimy porządki”. Dzieci naśladują ruchy wykonywane podczas szorowania podłogi, mówiąc
            przy tym szuru­buru. Ćwiczenie na usprawnienie pracy warg (sz, b, u) i przodu języka (r).
             x Ćwiczenia poranne: Zestaw III (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Zabawa dydaktyczna „Marzenie Trampolinka”. N. ma przed sobą pudełko z różnymi drobnymi przedmiotami. Dzieci
            losują kolejno po jednym przedmiocie z pudełka i siadają w kręgu. N. zaczyna opowiadanie o marzeniach Trampolinka.
            Zadaniem dzieci jest ułożenie dalszego ciągu opowiadania w sposób logiczny i twórczy z wykorzystaniem trzymanych
            przedmiotów. Kształtowanie logicznego myślenia, wzbogacanie słownictwa.
             x Lepienie z plasteliny postaci Mikołaja i bałwanków. Rozwijanie sprawności manualnej.
             x Zabawa ruchowa rzutna „Rzuć piłkę do tunelu” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).


          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia matematyczne – gra matematyczna.
          Temat: Wyprawa do krainy Świętego Mikołaja.
          Cele:
            n
            auka konstruowania gry
            w
            drażanie do uważnego słuchania i przestrzegania reguł gry
            wiczenie logicznego myślenia
            ć
            ć
            wiczenie w liczeniu
            kształtowanie odporności emocjonalnej.
               Pomoce: duży arkusz papieru, pisaki w kolorze czarnym, czerwonym, zielonym, żółtym i niebieskim, akcesoria
               niezbędne do gry: jeden pionek ucharakteryzowany na Świętego Mikołaja (np. zwykły czerwony pionek z białą
               brodą i białą czapką z waty) i cztery pionki przypominające elfy (np. zwykłe pionki w białym kolorze z doklejo-
               nymi czapeczkami: zieloną, niebieską, czerwoną i żółtą), drobne przedmioty-niespodzianki (tyle, ile jest dzieci),
               duża kwadratowa kostka do gry (cztery boki oklejone kolorami odpowiadającymi kolorom czapek elfów, jeden bok
               czarny, czyli „wilk”, jeden bok biały, czyli „nagroda”).

          Przebieg zajęć:
          1.  Przygotowanie gry. N. rozkłada na podłodze duży arkusz papieru. Rysuje grę i jednocześnie opowiada historię Mikołaja:
            W dalekiej Laponii za kołem podbiegunowym, tam gdzie zawsze jest zimno, mieszka Święty Mikołaj (rysuje czarnym
            pisakiem kwadrat pośrodku arkusza, czyli dom Mikołaja, i umieszcza na nim postać Mikołaja oraz pudełeczko z małymi
            niespodziankami). Ponieważ Mikołaj ma bardzo dużo pracy, musi mieć do pomocy elfy (pokazuje dzieciom elfy
            w kolorowych czapeczkach i ustawia je po jednym na każdym z boków planszy, po czym rysuje kolorami odpowiadają-
            cymi kolorom czapeczek chodniczki do domu Mikołaja).
          2.  Przedstawienie reguł gry. Gra w grę.
               x Liczba graczy: cztery osoby oraz rzucający kostką.
               x  Cel gry: każdy gracz (elf) musi jak najszybciej dotrzeć do domu Mikołaja po prezenty. Ten gracz-elf, który dotrze
               tam pierwszy, losuje prezent-niespodziankę stanowiący nagrodę za wygraną.
               x Początek gry: rozpoczyna gracz, który pierwszy wyrzuci na kostce kolor biały.
               x Ruchy w grze:
                –    wyrzucenie któregoś z czterech kolorów pozwala graczowi-elfowi o czapce w takim kolorze przesunąć się o jedno
                 pole do przodu
                –    wyrzucenie koloru czarnego (wilka) każe graczowi-elfowi (następnemu w kolejce po tym, który właśnie wykonał
                 ruch) czekać jedną kolejkę, aż minie niebezpieczeństwo
                –    wyrzucenie koloru białego (nagrody) uprawnia następnego gracza-elfa w kolejce do przesunięcia się o jedno pole
                 w kierunku domu Mikołaja.
   149   150   151   152   153   154   155   156   157   158   159