Page 166 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 166

164  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Grudzień



               Pomoce: misie lub wycięte z papieru ich sylwetki (dla każdego dziecka), liczmany (klocki, kasztany, patyczki),
               dowolne nagranie z rytmiczną muzyką o zmiennym tempie, odtwarzacz CD.

          Przebieg zajęć:
          1.  Samodzielne doświadczenia dzieci – manipulowanie liczmanami zgodnie z poleceniami N. Przykładowe polecenia:
            –   Masz dwa kasztany, daję ci jeszcze dwa. Ile masz razem?
            –   Masz klocki. Policz, ile ich masz. Daj dwa misiowi. Ile ci zostało?
          2.  Zabawa dydaktyczna „Uczymy misia liczyć”. Dzieci dają misiom kilka klocków. N. pyta: Ile klocków dałeś/dałaś misiowi?.
            Dzieci przeliczają i podają wynik. N. mówi np.: Daj misiowi jeszcze dwa. Dziecko liczy, ile klocków ma miś po takiej
            operacji. Następnie miś oddaje kilka klocków (N. lub dziecko odsuwają je na bok), a dziecko przelicza, ile klocków
            zostało misiowi.
          3.  Zabawa ruchowa ćwicząca orientację przestrzenną „Ćwiczymy z misiem”. Dzieci stoją w gromadce, trzymając swoje
            misie. Przed każdym dzieckiem znajduje się krzesełko. N. włącza rytmiczną muzykę, staje przed dziećmi, trzymając
            dużego misia, i mówi: Będziemy obserwować z moim misiem, jak ćwiczycie. Dzieci ćwiczą zgodnie z poleceniami
            N. Przykładowe polecenia: Miś na górze – miś na dole. Miś z przodu – miś z tyłu. Miś z boku. Miś pod krzesełkiem – miś
            nad krzesełkiem. Gdy muzyka przyśpiesza, dzieci wykonują polecenia coraz szybciej.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
          Temat: Spotkanie bajek.
          Cele:
            r
            ozwijanie poczucia rytmu
            n
            auka chodzenia po obwodzie koła
            improwizacja ruchowa na zadany temat
            r
            eagowanie na sygnał dźwiękowy
            p
            owtarzanie prostych rytmów.
               Pomoce: nagranie dowolnej muzyki skocznej, relaksacyjnej i dowolnego walczyka, kapelusz, teksty zagadek,
               bębenek, odtwarzacz CD.

          Przebieg zajęć:
          1.  Zabawa muzyczno-ruchowa. Dzieci poruszają się w rytm skocznej muzyki, a na przerwę w nagraniu poruszają się
            w wyznaczony przez N. sposób, np. jak:
               x krasnoludki (chodzą z ugiętymi kolanami)
               x baletnice (tańczą)
               x piłeczki (turlają się po podłodze)
               x pajacyki (podskakują, jednocześnie rozstawiając nogi i klaszcząc w dłonie nad głową).
          2.  Zabawa „Spotkanie bajek”. N. trzyma kapelusz, w którym znajdują się bajkowe zagadki. N. mówi dzieciom: Zapraszam
            was dziś na spotkanie z bajkami. Mam tu zaczarowany kapelusz, w którym ukryte są bajki. Będziemy wyciągać losy
            z kapelusza, odgadywać bajki i bawić się w ich pokazywanie. Chętne dziecko wyciąga los, N. odczytuje zagadkę, a dzieci
            zgadują tytuły bajek i wykonują polecenia do każdej z nich.

            Ta dziewczynka ma przyjaciół malutkich: nie kociaki, nie szczeniaki, tylko… krasnoludki (Królewna Śnieżka). Dzieci-
            -krasno ludki naśladują ruchy krasnoludków wybierających się do pracy – biorą do ręki kilofy, na plecy zarzucają
            ciężkie worki i idą po okręgu, ciężko stawiając nogi i nucąc hej ho, hej ho…

            Czerwony kubraczek, czerwona czapeczka, przez las do swej babci idzie ta dzieweczka (Czerwony Kapturek). Zabawa
            w echo. N. wystukuje rytm na bębenku, a dzieci powtarzają go na swoim ciele (np.: klaszcząc, uderzając rączkami o uda).

            Ta dziewczynka ma pracy aż za wiele. Na balu u księcia gubi pantofelek (Kopciuszek). Dzieci tańczą w parach walczyka
            (krok dostawny do boku).

            Ostre wrzeciono do ręki wzięła, ukłuła się w palec – na sto lat zasnęła (Śpiąca Królewna). Zabawa relaksacyjna. Dzieci
            ziewają, powolutku układają się na podłodze w pozycji do spania, zamykają oczy i głęboko oddychają (N. szeptem
            podpowiada dzieciom kolejne czynności, zachęca do prawidłowego oddychania, np.: Wciągamy powietrze nosem,
            wypuszczamy ustami).

            N. dziękuje dzieciom za wspólną zabawę.
   161   162   163   164   165   166   167   168   169   170   171