Page 182 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 182

180  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Grudzień



            znajdują się dwie kolumny z nagłówkami: prawdziwe – sztuczne. Kartka umieszczona jest na podkładce z klipsem.
            Po powrocie do sali dzieci zliczają odpowiedzi, a wyniki przedstawiają kolegom. Uczenie się pozyskiwania informacji
            z różnych źródeł, nabywanie śmiałości i otwartości w kontaktach z innymi oraz umiejętności kodowania i dekodowania
            informacji.
             x Ćwiczenia poranne: Zestaw VI (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Zabawa „Skąd się dowiem, że…?” – stawianie przez dzieci hipotez do pytań z siatki wstępnej. Wspólne ustalenie
            i zapisanie przy odpowiednich pytaniach na siatce lub w tabeli na dużym arkuszu papieru (innym kolorem pisaka)
            hipotez oraz propozycji uzyskania odpowiedzi na zadane pytania (zapisujemy wszystkie hipotezy i wszystkie propozycje
            ich weryfikacji podane przez dzieci).
            Przykładowy wygląd arkusza:


                        Pytanie                    Hipoteza                     Skąd się dowiemy?
              Z czego robi się bombki?    Ze szkła, z plastiku,       Sprawdzimy, badając bombki.
                                          z metalu, ze styropianu.    Spytamy pracownika sklepu.
              Jak się robi bombki?        Wydmuchuje się szkło, lepi się   Od eksperta w wytwórni bombek.
                                          z masy.                     Spytamy pracownika sklepu.
                                                                      Przeczytamy w książce.
                                                                      Obejrzymy film.

            Tabelę wieszamy obok plakatu z siatką pytań na tablicy w sali.
             x Zabawa ortofoniczna ,,Na gałązce choinkowej”. Naśladowanie głosów postaci – ozdób z choinki. Ćwiczenie mięśni
            narządów mowy.
             x Zabawa ruchowa na czworakach „Slalom między kałużami” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).


          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: edukacja matematyczna – tworzenie kolekcji (zajęcia z 1. etapu metody projektów badawczych).
          Temat: Nasza kolekcja.
          Cele:
            doskonalenie umiejętności liczenia i rozróżniania liczenia błędnego od poprawnego
            kształtowanie umiejętności ustalania równoliczności zbiorów
            rupowanie przedmiotów według określonych kryteriów
            g
            trwalanie określeń wielkości: mały – duży, mniejszy – większy
            u
            u
            trwalanie pojęć dotyczących stosunków przestrzennych: wyżej, niżej, nad, pod, obok
            czerpanie radości ze wspólnych działań.
               Pomoce: bombki i ozdoby choinkowe przyniesione przez N. oraz dzieci, farby, KP1.

          Przebieg zajęć:
          1.  „Nasza kolekcja” – tworzenie kolekcji ozdób choinkowych połączone z wykonywaniem działań matematycznych
            według poleceń N. Przykładowe polecenia:
            –   Policzcie wszystkie bombki. Czy macie tyle samo, więcej czy mniej niż ja?
            –   Policzcie wszystkie ozdoby. Czy macie tyle samo, więcej czy mniej niż ja?
            –   Czego jest więcej: bombek czy ozdób? Jak to sprawdzić?
            –   Czy każdy przyniósł bombkę? Jak to sprawdzić?
          2.  Segregowanie ozdób według kryteriów podanych przez N. Stosowanie określeń: mały – duży, mniejszy – większy.
          3.  Wykonanie ćwiczenia z KP1, k. 31. Dzieci rysują bombkę  po śladzie, a następnie ozdabiają ją wesołymi obrazkami
            utworzonymi z odcisków palców umoczonych w farbie.
          4.  „Jaka jest bombka?” – poznawanie faktury bombki choinkowej. Utrwalanie określeń: gładki, szorstki, wypukły,
            skrzący się.
          5.  „Strojenie choinki” – wspólne ubieranie choinki. Utrwalanie pojęć dotyczących stosunków przestrzennych: wyżej,
            niżej, nad, pod, obok.
          6.  Śpiewanie piosenek świątecznych i tańce dookoła choinki.
   177   178   179   180   181   182   183   184   185   186   187