Page 186 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 186

184  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Grudzień



          Zajęcia główne:   ▶  Wycieczka do wytwórni bombek – jak powstaje bombka? Przypomnienie zasad bezpieczeństwa
          obowiązujących w czasie wyjścia poza teren przedszkola. Wycieczka do wytwórni bombek lub pracowni zdobienia bombek
          – obserwacja metod wytwarzania bombek, rozmowy z ekspertami – zadawanie pytań spontanicznych i wcześniej przy-
          gotowanych, wykonywanie zdjęć. Szkice z natury – szkicowanie ołówkiem elementów zaobserwowanych w wytwórni bombek.
          Rozmowa na temat wrażeń z wycieczki, zorganizowanie wystawy szkiców.
            obszary z podstawy programowej: I 7, 9; III 4, 5; IV 2, 5, 8, 20

          Zajęcia w ogrodzie: Rysowanie patykiem na śniegu. Obserwacja ptaków przy karmniku – próby rozpoznawania ich
          gatunków. Zabawa ruchowa rzutna „Rzuć piłkę do tunelu”.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 9; II 10, 11; IV 2, 18, 19



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Przygotowanie pytań do eksperta inspirowanych pytaniem wyjściowym: O co chcielibyście spytać panią lub pana pracują cych
            w wytwórni bombek?. Wspólne formułowanie pytań do eksperta i zapisanie ich na dużym arkuszu papieru. Nabywanie
            umiejętności formułowania pytań, rozbudzanie ciekawości poznawczej, nauka szacunku do wypowiedzi innych.
             x Ćwiczenia poranne: Zestaw VI (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Ćwiczenia grafomotoryczne – stemplowanie odciskami z gąbki bombek na sylwecie choinki. Po wyschnięciu rysowanie
            na nich wzorów. Usprawnianie ręki.
             x Wykonanie ćwiczenia z KP1, k. 32. Dzieci zastanawiają się, który z dwóch obrazków pasuje do historyjki. Starają się
            opisać nastrój, w jakim jest bałwanek na każdym z małych obrazków. Opowiadają historyjkę zgodnie z kolejnością
            zdarzeń.
             x Ćwiczenia oddechowe „Śnieżny puszek”. Czworo dzieci stoi dookoła stołu, każde po jednej stronie. Dmuchają z przeciw-
            nych stron na kawałek waty, tak aby nie spadł z blatu. Regulowanie oddechu.
             x Zabawa ruchowa bieżna „Po drugiej stronie” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).


          II Zajęcia główne

          Rodzaj zajęć: zajęcia terenowe połączone ze spotkaniem z ekspertem – wycieczka do wytwórni bombek lub pracowni
          artystycznego zdobienia bombek (zajęcia z 2. etapu metody projektów badawczych).
          Temat: Jak powstaje bombka?
          Cele:
            u
            trwalenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w czasie wyjścia poza teren przedszkola oraz uświadomienie koniecz-

            ności bezwzględnego ich przestrzegania
            oznanie procesu wytwarzania bombek
            p
            uczenie śmiałości i otwartości w kontaktach z innymi
            rowadzenie obserwacji ukierunkowanej
            p
            doskonalenie umiejętności wypowiadania się na temat obserwowanych zachowań innych ludzi oraz ich oceny.
               Pomoce: podkładki z klipsem, kartki, ołówki (jeden dla każdego dziecka), aparat fotograficzny.

          Przebieg zajęć:
          1.  Przypomnienie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w czasie wyjścia poza teren przedszkola.
          2.  Omówienie celu wycieczki – poznanie metody wytwarzania bombek.
          3.  Wycieczka do wytwórni bombek lub pracowni zdobienia bombek (jeżeli ten cel jest niemożliwy do realizacji, warto
            zorganizować spacer do sklepu z ozdobami świątecznymi). Obserwacja metod wytwarzania bombek, rozmowy
            z ekspertami – zadawanie zarówno spontanicznych, jak i wcześniej przygotowanych pytań, wykonywanie zdjęć.
          4.  Szkice z natury. Dzieci szkicują ołówkiem na kartce papieru umieszczonej na podkładce elementy otoczenia, które szcze-
            gólnie je zainteresowały w wytwórni/pracowni.
            Uwaga: Szkic powinien być zawsze wykonywany na miejscu bezpośredniej obserwacji.
          5.  Powrót do przedszkola – rozmowy z dziećmi na temat wrażeń z wycieczki, zorganizowanie wystawy szkiców.
          6.  Podsumowanie zajęć – rozmowa podsumowująca. Utrwalenie wiadomości dzieci.
   181   182   183   184   185   186   187   188   189   190   191