Page 19 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 19

TYDZIEŃ 1  •  Wesołe przedszkole  •  17



            II Zajęcia główne

            Rodzaj zajęć: zajęcia społeczne i z zakresu wspomagania rozwoju mowy.
            Temat: Pierwszy dzień w przedszkolu.
            Cele:
              s
              kupienie uwagi na słuchanym tekście
              mobilizowanie do poszukiwania odpowiedzi
              r
              ozwijanie umiejętności logicznego myślenia
              b
              udzenie zainteresowania pisaniem i czytaniem
              yrażanie uczuć związanych z przedszkolem
              w
              r
              ozwijanie aktywności twórczej.
                 Pomoce: tekst opowiadania Urszuli Piotrowskiej Z Trampolinkiem w przedszkolu, arkusz szarego papieru,
                 flamaster, kartoniki z symbolami różnych przedmiotów znajdujących się w sali (np.: samochód, doniczka
                 z kwiatkami, tablica), tamburyn, sylweta Trampolinka, KP1, KA.

            Przebieg zajęć:
            1.  N. opowiada, animując sylwetkę Trampolinka z KA, k. 31.



                  Z Trampolinkiem w przedszkolu

              Trampolinek ciągle pytał, kiedy dzieci przyjdą do przedszkola .
                 –   A jeśli nikt nie przyjdzie? – mówił zmartwiony .
                 –   Cierpliwości – uspokajały Trampolinka pluszowe misie . – Dzieci zawsze wracają po wakacjach do przedszkola .
                 –   To ja pobiegnę na plac zabaw, żeby poćwiczyć skoki na trampolinie, hej hop .
                 –   A my z tobą, a my z tobą! – zawołały misie .
                 –   My też, my też – prosiły inne zabawki: lalki, maskotki i nawet samochodziki .
                 Trampolinek był prawdziwym mistrzem w skokach na trampolinie . Zachwycone zabawki klaskały i klaskały,
              a Trampolinek skakał coraz wyżej i wyżej . I wtedy zaśpiewały jego ulubioną piosenkę:
                 „Z Trampolinkiem przez cały rok na trampolinie hopsa hop, skacz wysoko, tak, tak, tak, i słonko złap” .
                 –   Zobaczycie, że kiedyś złapię słonko! – obiecał Trampolinek, potrząsając marchewkową czuprynką .
                 –   Na pewno, na pewno – przytakiwały lalki .
                 –   A przedszkolaki razem ze mną!
                 –   A przedszkolaki razem z tobą – potwierdziły misie .
                 Wreszcie przyszedł wrzesień i przyprowadził dzieci do przedszkola . Trampolinek czekał w szatni, żeby wszystkich
              przywitać .
                 –   Och, Trampolinku, tęskniliśmy za tobą – przytuliła go Lenka .
                 –   Ja za wami też – odpowiedział uszczęśliwiony Trampolinek .
                 –   Będziesz się z nami bawił? – zapytał Jaś .
                 Trampolinek pokiwał głową . Pewnie, że będzie się bawił . I jeszcze będą razem śpiewać, mówić wierszyki, słuchać bajek,
              które przeczyta pani . I na pewno przeżyją mnóstwo przygód .
                 Wkrótce wam o tym opowiem .
                                                                                             Urszula Piotrowska


            2.  Rozmowa z dziećmi na temat opowiadania. Przykładowe pytania:
              –  O czym jest opowiadanie?
              –  Na kogo czekał Trampolinek w przedszkolu?
            3.  Dzieci wspólnie z N. oglądają pierwszą część kart pracy. N. zwraca uwagę na okładkę (planszę edukacyjną) ze „skrzy-
              dełkiem” (ilustracja na okładce nawiązuje do wiersza Urszuli Piotrowskiej Trampolinek i ruch uliczny, który dzieci będą
              omawiać w październiku; tydzień 6, Droga do przedszkola) oraz na rysunki znajdujące się na jej wewnętrznej stronie.
              Uwaga: N. może wykorzystać tę stronę w dowolny sposób i w dowolnym czasie podczas zajęć z dziećmi. Znajdują się
              na niej konturowe rysunki przedstawiające elementy, które kojarzą się z tematami zajęć realizowanymi we wrześniu
              (jabłko, gruszka), w październiku (domek, jeż, liść), listopadzie (parasol, miś) i w grudniu (prezent, choinka, czapka).
              Dzięki temu N. może wracać do tej strony przez cały czas korzystania dzieci z pierwszej części kart pracy.
              Propozycje wykorzystania strony:
                 x Szukanie wymienianych przez N. rysunków.
   14   15   16   17   18   19   20   21   22   23   24