Page 21 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 21

TYDZIEŃ 1  •  Wesołe przedszkole  •  19



            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
            Temat: Moje przedszkole.
            Cele:
              r
              ozwijanie sprawności manualnych
              p
              oznawanie różnych technik plastycznych
              w
              drażanie do wyrażania siebie poprzez prace plastyczne
              ważne obserwowanie otaczającego świata
              u
              wzbogacanie wiedzy na temat własnego przedszkola.
                 Pomoce: kartki papieru A3, farby plakatowe, pędzle, kubeczki na wodę.

            Przebieg zajęć:
            1.  Rozmowa porządkująca wiadomości dzieci na temat przedszkola na podstawie ich własnych obserwacji. Dzielenie się
              doświadczeniami.
            2.  Malowanie obrazków przedstawiających przedszkole. Omówienie poszczególnych etapów pracy:
                 x wybranie przez dzieci miejsc do pracy
                 x malowanie pracy według własnego pomysłu.
            3.  Wspólne sprzątanie po zakończonej pracy.
            4.  Prezentacja wykonanych przez dzieci prac i zorganizowanie wystawy.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
            Temat: Ćwiczenia gimnastyczne: Zestaw I (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).



            III Zajęcia w ogrodzie

              x Zabawa tropiąca „Poszukiwanie zabawek”. Dzieci próbują odnaleźć w ogrodzie pięć zabawek ukrytych wcześniej przez
              N. Ćwiczenie spostrzegawczości.
              x Dowolne zabawy z wykorzystaniem sprzętu terenowego – zwrócenie uwagi na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.
              x Zabawa ruchowa rzutna „Kto dalej rzuci?” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).




            Środa    temat:  Kwadrat to dziwna figura.



            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Ćwiczenia artykulacyjne „Powtórz za mną”. Zabawa „Kolorowe klocki” – rozwija-
            nie umiejętności współdziałania w zespole. Ćwiczenia poranne: Zestaw I. Zabawa „Domino to my” – ćwiczenie wrażliwości
            wzrokowej. Zabawa bieżna „Po drugiej stronie”.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 9; III 8; IV 12

            Zajęcia główne: ▶  1. Zabawa matematyczna – kwadrat to dziwna figura. Wysłuchanie wiersza Marii Terlikowskiej
            W pogoni za kwadratem, rozmowa na temat wiersza. Burza mózgów „Z czym kojarzy się kwadrat?”. Układanka „Wesołe
            kwadraty” – tworzenie kompozycji. Zabawa „Dobierz do pary”. Zabawa dydaktyczna „Gdzie ukrył się kwadrat?” – utrwale-
            nie cech kwadratu, ćwiczenie percepcji wzrokowej.  ▶  2. Zajęcia umuzykalniające – co słychać w naszym przedszkolu?
            Zabawy rytmiczne kształtujące umiejętność uważnego słuchania, rozróżniania i nazywania różnych odgłosów i dźwięków
            oraz próby ich naśladowania. Nauka formowania koła wiązanego.
              obszary z podstawy programowej: III 8; IV 2, 7, 12, 15

            Zajęcia w ogrodzie: Obserwowanie drzew. Zabawy z wykorzystaniem sprzętu terenowego – zwrócenie uwagi na prze-
            strzeganie zasad bezpieczeństwa. Zabawa ruchowa z mocowaniem i dźwiganiem „Przepychanka”.
              obszary z podstawy programowej: I 5; III 5; IV 18
   16   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26