Page 26 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 26
24 • SCENARIUSZE ZAJĘĆ • Wrzesień
I Aktywność poranna i popołudniowa
Zadania poranne
x Zabawa integracyjna „Poślij całuska”. Przedszkolaki siedzą w kręgu. Chętne dziecko wymienia swoje imię i posyła całuska
do wybranej osoby. Teraz z kolei ta osoba mówi swoje imię i posyła całuska innej osobie. Budowanie poczucia radości
ze wspólnej zabawy.
x „Mój portret”– rysowanie kredkami swojego portretu. Usprawnianie ręki.
x Ćwiczenia poranne: Zestaw I (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).
Zadania popołudniowe
x Zabawa „Lubię cię”. Dzieci stoją w kole. Chętne dziecko trzyma w dłoni małą piłeczkę. Podchodzi do wybranej osoby
i podaje jej piłkę, mówiąc: Mam na imię… Dziecko, które otrzyma piłeczkę, kontynuuje zabawę. Uaktywnianie pozytyw-
nego myślenia o innych.
x „Mój znaczek” – zagadki słowno-ruchowe. Chętne dziecko siada przed kolegami, którzy zadają mu pytania związane z jego
znaczkiem rozpoznawczym: Czy to jest zwierzątko? Czy ma cztery nogi? Czy to jeździ? itp. Dziecko, które odgadnie, co jest
na znaczku, zajmuje miejsce na środku i teraz ono odpowiada na pytania kolegów. Utrwalanie znaczków rozpoznawczych.
x Zabawa ruchowa na czworakach „Mur obronny” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
II Zajęcia główne
Rodzaj zajęć: wycieczka po przedszkolu.
Temat: Zwiedzamy przedszkole.
Cele:
zwrócenie uwagi na zasady bezpiecznego poruszania się po przedszkolu
doskonalenie umiejętności zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi
o
bserwowanie zachowania innych ludzi i podejmowanie prób podobnych zachowań
oznawanie sprzętów wchodzących w skład wyposażenia przedszkola i nazywanie ich
p
wzbogacanie słownictwa.
Pomoce: KA.
Przebieg zajęć:
1. N. czyta zagadkę.
Nawet, gdy pogoda brzydka,
to przychodzić tutaj wolę.
Tu rysuję, słucham bajek,
bawię się, bo to… (przedszkole)
Maciejka Mazan
2. Omówienie zasad bezpieczeństwa obowiązujących dzieci podczas wycieczki po przedszkolu.
3. Omówienie celu wycieczki:
x poznanie pomieszczeń w przedszkolu
x scharakteryzowanie przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń
x rozróżnienie pomieszczeń przeznaczonych dla dzieci i dorosłych.
4. Rozmowa z pracownikami przedszkola.
5. Po powrocie rozmowa podsumowująca wycieczkę.
6. Każde dziecko wyjmuje szablon Trampolinka – KA, k. 31. Następnie opowiada mu, jakie jest jego przedszkole i pokazuje
swój znaczek.
III Zajęcia w ogrodzie
x Zabawa „Skaczący miś”. Stojące w kole dzieci kładą na chuście animacyjnej misia i podrzucają go do góry tak, aby nie spadł
na ziemię. Zgodna zabawa w grupie.
x Zabawy z wykorzystaniem sprzętu terenowego – zwrócenie uwagi na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.
x Zabawa ruchowa bieżna „Kelnerzy” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).