Page 29 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 29

TYDZIEŃ 2  •  Razem jest wesoło  •  27


            Wtorek    temat:  Dzielny przedszkolak – medal.



            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Ćwiczenia oddechowe „Zdmuchnij mnie”. „O kim mówię?”– rozwiązywanie
            zagadek. Ćwiczenia poranne: Zestaw II. Ćwiczenie percepcji słuchowej „Co słyszysz?”. „Medalion moich marzeń” – ryso-
            wanie kredkami – ćwiczenia usprawniające rękę. Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „Słońce – deszcz”.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 9; IV 5, 7, 8

            Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia plastyczno-techniczne – dzielny przedszkolak. Wykonanie medali w kształcie koła
            z wykorzystaniem materiału przyrodniczego – utrwalanie wyglądu koła, doskonalenie umiejętności stosowania różnych
            technik plastycznych.  ▶  2. Zajęcia ruchowe. Ćwiczenia gimnastyczne: Zestaw I.
              obszary z podstawy programowej: I 7, 9; III 1; IV 8, 12

            Zajęcia w ogrodzie: Zabawa „Wymarzony pałac” – wznoszenie budowli z piasku. Porównywanie wielkości. Zabawa
            na zjeżdżalni. Zabawa ruchowa rzutna „Wrzuć orzeszki do dziupli”.
              obszary z podstawy programowej: I 5; III 5



            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Ćwiczenia oddechowe „Zdmuchnij mnie”. Dzieci dobierają się w pary, jedno staje za drugim. Na hasło start jedno dmucha
              mocno w plecy kolegi, tak jakby chciało go zdmuchnąć. Po kilku próbach następuje zmiana w parach. Regulowanie fazy
              wdechu i wydechu.
              x „O kim mówię?”– rozwiązywanie zagadek. Dzieci siedzą w kręgu. Chętne dziecko opisuje dowolnego kolegę z grupy,
              a pozostałe próbują odgadnąć, o kim mowa. Jeśli dzieci odgadną prawidłowo, to ta osoba, która była opisywana, opisuje
              kolejną. Rozwijanie logicznego myślenia.
              x Ćwiczenia poranne: Zestaw II (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Ćwiczenie percepcji słuchowej „Co słyszysz?”. N. prosi, żeby dzieci zamknęły oczy i uważnie słuchały, próbując rozpo-
              znać dźwięki. N. uderza drewnianą pałeczką w różne przedmioty znajdujące się w sali, a dzieci próbują odgadnąć, jaki
              przedmiot wydał taki dźwięk. Zabawę powtarzamy. Można również przekazać pałeczkę chętnemu dziecku, aby to ono
              wydobywało dźwięki do odgadnięcia. Różnicowanie dźwięków w otoczeniu.
              x „Medalion moich marzeń”– rysowanie kredkami medalionu. Ćwiczenia usprawniające rękę.
              x Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „Słońce – deszcz” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczno-techniczne.
            Temat: Dzielny przedszkolak – medal.
            Cele:
              u
              trwalanie wyglądu koła
              osowanie różnych technik plastycznych
               t
              s
              dostrzeganie wartości estetycznych materiałów przyrodniczych
              w
              drażanie do samodzielnego projektowania pracy
              r
              ozwijanie pomysłowości
              obudzanie uczucia zadowolenia z prezentacji własnych prac.
              p
                 Pomoce: karton, nakrętka od słoika, ołówek, nożyczki, zszywacz, różne nasiona (np. fasoli, grochu, ryżu), wstążka,
                 klej, pędzelki.
            Przebieg zajęć:
            1.  Wprowadzenie w nastrój pracy poprzez rozmowę. N. pyta przykładowo: Co sprawiłoby, że poczulibyście się wyróżnieni?.
              Zaprezentowanie zgromadzonych materiałów przyrodniczych. N. wyjaśnia dzieciom, że dzisiaj zrobią dla siebie medale.
   24   25   26   27   28   29   30   31   32   33   34