Page 34 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 34

32  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Wrzesień



             x Układanie puzzli w zespołach. Wprowadzenie elementu rywalizacji – wygrywa zespół, który najszybciej ułoży puzzle.
            Ćwiczenie spostrzegawczości i logicznego myślenia.
             x Zabawa ruchowa skoczna „Skoczki” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).


          II Zajęcia główne

          Rodzaj zajęć: eksperymentowanie-doświadczanie.
          Temat: Zaczarowany obraz.
          Cele:
            r
            ozbudzanie ciekawości poznawczej
            r
            ozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego
            o
            dkrywanie właściwości rzeczy i zjawisk
            ozwijanie kreatywnego myślenia
            r
            osługiwanie się dostępnymi materiałami do tworzenia własnych kompozycji.
            p
               Pomoce: plastikowe miseczki, barwnik spożywczy, atrament, kroplomierz, mleko, patyczki kosmetyczne, płyn
               do mycia naczyń, kilka ilustracji z reprodukcjami abstrakcyjnych obrazów różnych artystów, kartki A3, wałeczki
               do malowania.

          Przebieg zajęć:
          1.  N. pokazuje dzieciom reprodukcje różnych obrazów. Omówienie, co przedstawiają, swobodne interpretowanie obrazów.
          2.  Zabawa badawcza „Zaczarowany obraz”. Wszystkie dzieci wykonują polecenia N.:
            –  Do miseczki wlewamy mleko.
            –  Kroplomierzem wpuszczamy kilka kropli barwnika spożywczego i atrament.
            –  Moczymy w płynie do mycia naczyń patyczek kosmetyczny.
            –  Dotykamy patyczkiem lekko powierzchni mleka w kilku miejscach.
            Dzieci obserwują, jak pod wpływem dotyku kształty zaczynają się ciągle zmieniać, niczym w kalejdoskopie.
          3.  N. proponuje przeniesienie zaczarowanego obrazu na kartkę. Dzieci moczą wałeczek malarski w mleku, malują nim
            powierzchnię kartki i tworzą swój własny niepowtarzalny obraz. Następnie pozostawiają prace do wyschnięcia.
          4.  Przygotowanie wystawy prac.


          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawa z chustą animacyjną „Piłka”. Dzieci trzymają za rogi chusty, na której leży piłka, i poruszają chustą tak, aby piłka
            nie spadła na ziemię. Budowanie współpracy w zespole.
             x „Koszyk skarbów” – dzieci poszukują małego kamyczka do kącika przyrody. Każde dziecko musi odnaleźć swój kamyczek i zapa-
            miętać jego kolor, kształt oraz wielkość, tak aby go rozpoznało po powrocie do przedszkola. Ćwiczenie percepcji wzrokowej.
             x Zabawa ruchowa z mocowaniem i dźwiganiem „Kto silniejszy?” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).




          Piątek    temat:  To ja czy nie ja?



          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa „Znajdź ukryte szarfy” – utrwalanie kierunków w przestrzeni i rozwija-
          nie spostrzegawczości. Zabawa z elementem rywalizacji „Kto szybciej?”. Ćwiczenia poranne: Zestaw II. Zabawa „Moje
          ciało” – ćwiczenie orientacji przestrzennej względem siebie, nazywanie części ciała. Zabawa „To ja czy nie ja?” – rysowanie
          swojej sylwetki – usprawnianie ręki, ćwiczenia w orientacji w schemacie ciała. Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa
          „W rytmie tamburynu”.
            obszary z podstawy programowej: I 5; III 5; IV 7, 8

          Zajęcia główne:   ▶  Zabawa dydaktyczna – to ja czy nie ja? Zabawa „Detektywi” – szukanie podobieństw i różnic
          między sobą. Zabawa „Kto się ukrywa pod przykryciem?”. Wykonanie ćwiczenia z KP1 – opowiadanie treści obrazków,
          dostrzeganie różnic i podobieństw, ćwiczenie percepcji wzrokowej.
            obszary z podstawy programowej: I 7, 9; II 1; III 5; IV 12, 14
   29   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39