Page 35 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 35

TYDZIEŃ 2  •  Razem jest wesoło  •  33



            Zajęcia w ogrodzie: Zabawa „Biegnij, gdzie powiem”. Zabawy z wykorzystaniem sprzętu terenowego. Zabawa ruchowa
            rzutna „Kto dalej rzuci?”.
              obszary z podstawy programowej: I 5; III 5; IV 18


            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Zabawa „Znajdź ukryte szarfy”. Dzieci poszukują szarf ukrytych wcześniej przez N. (szarf powinno być tyle, ile dzieci).
              Utrwalanie kierunków w przestrzeni i rozwijanie spostrzegawczości.
              x Zabawa „Kto szybciej?”. Dzieci stoją w rozsypce z szarfami w rękach. Na sygnał N. każde wkłada na siebie szarfę.
              Zabawę powtarzamy. Wprowadzenie elementu rywalizacji.
              x Ćwiczenia poranne: Zestaw II (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Zabawa „Moje ciało”. Dowolna muzyka marszowa. Dzieci swobodnie poruszają się po sali. Gdy N. zatrzyma muzykę,
              pokazują wymienioną przez niego część ciała, np. na hasło głowa pokazują swoją głowę. Ćwiczenie orientacji przestrzen-
              nej względem siebie. Nazywanie części ciała. Orientacja w schemacie ciała.
              x „To ja czy nie ja?” – rysowanie siebie z uwzględnieniem wszystkich części ciała. Usprawnianie ręki.
              x Zabawa ruchowa orientacyjno-porządkowa „W rytmie tamburynu” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



            II Zajęcia główne

            Rodzaj zajęć: zabawa dydaktyczna.
            Temat: To ja czy nie ja?
            Cele:
              dostrzeganie różnic i podobieństw między sobą
              odnoszenie własnej samooceny
              p
              dostrzeganie różnic w wyglądzie ludzi
              kształtowanie orientacji przestrzennej
              r
              ozwijanie percepcji wzrokowej.
                 Pomoce: szarfy w czterech kolorach, duży kawałek materiału, nagranie z dowolną muzyką, odtwarzacz CD, KP1.



            Przebieg zajęć:
            1.  N. wita dzieci zgromadzone na dywanie: Witam wszystkie dzieci, które lubią lody (kto lubi lody, podnosi rękę do góry).
              Witam wszystkie dzieci, które potrafią jeździć na rowerze itp.
            2.  Zabawa „Detektywi”. N. rozdaje szarfy i dzieli dzieci na cztery grupy. Każda grupa siada w wybranym przez siebie kąciku
              i dokładnie się sobie przygląda, doszukując się podobieństw i różnic między sobą.
            3.  Wspólna dyskusja – grupy wymieniają się spostrzeżeniami z zachowaniem zasad grzeczności – gdy dzieci z jednej grupy
              mówią, to inne słuchają.
            4.  Zabawa „Kto się ukrywa pod przykryciem?”. Dzieci swobodnie poruszają się po sali przy muzyce. Na przerwę w nagraniu
              zatrzymują się i zamykają oczy. N. nakrywa jedno dziecko kawałkiem materiału, a następnie pozwala dzieciom otworzyć
              oczy. Zadanie dzieci polega na odgadnięciu, kogo brakuje. Zabawę powtarzamy kilka razy.
            5.  Wykonanie ćwiczenia z KP1, k. 4.


            III Zajęcia w ogrodzie

              x Zabawa „Biegnij, gdzie powiem”. N. wyznacza kolejne punkty, do których mają podbiec dzieci. Przykładowo, gdy mówi
              huśtawka, wszystkie dzieci biegną do huśtawki, a gdy mówi drzewo, dzieci biegną do drzewa.
              x Zabawy z wykorzystaniem sprzętu terenowego – zwrócenie uwagi na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.
              x Zabawa ruchowa rzutna „Kto dalej rzuci?” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
   30   31   32   33   34   35   36   37   38   39   40