Page 40 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 40

38  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Wrzesień



          Przebieg zajęć:
          1.  Zabawa „Stop”. Dzieci swobodnie poruszają się po sali w rytm muzyki. Na hasło stop zatrzymują się w parach przodem
            do siebie i przyglądają się sobie. Zabawę powtarzamy, zwracając dzieciom uwagę, aby za każdym razem dobrały się
            w pary z kimś innym.
          2.  N. rozdaje siedzącym w kręgu dzieciom lusterka. Dzieci dokładnie przeglądają się w lusterkach. N. prosi kilkoro chęt-
            nych dzieci, aby opisały swój wygląd. Następnie dzieci odkładają lusterka i szukają osoby najbardziej do nich podobnej,
            po czym razem z nią siadają na dywanie (w grupach dwu-, trzyosobowych).
          3.  „Plakat podobieństw”. Podczas gdy dzieci w takich samych grupach wyliczają podobieństwa między sobą, N. tworzy
            plakat – na arkuszu szarego papieru rysuje flamastrem u góry symbole podobieństw (np. wzrost, kolor oczu, płeć,
            długość włosów), a poniżej wpisuje imiona dzieci, które cechują się danym podobieństwem.
          4.  N. rozdaje dzieciom kartki A4 z narysowanym kołem i wyjaśnia, że koło to schemat głowy. Zadaniem dzieci jest odszu-
            kanie w grupie osoby najbardziej podobnej do nich i narysowanie jej portretu.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
          Temat: Wesołe zabawy z Trampolinkiem.
          Cele:
            kształtowanie uważnego słuchania
            ozwijanie aparatu ruchu i koordynacji (marsz, bieg, klaskanie, tupanie)
            r
            ytmiczne poruszanie się do słyszanej muzyki (marsz, bieg, klaskanie, tupanie)
            r
            eagowanie na przerwę w muzyce
            r
            eagowanie na sygnał dźwiękowy
            r
            ozwijanie aparatu oddechowego i głosowego
            r
            u
            trwalanie poznanej piosenki
            trwalanie wiązania koła.
            u
               Pomoce: nagranie piosenki Nasz przyjaciel Trampolinek (CD), dowolne nagranie z muzyką do marszu i biegu,
               tamburyn.
          Przebieg zajęć:
          1.  Ćwiczenia wstępne. Dzieci reagują na słyszaną muzykę:
               x marsz po obwodzie koła z wysoko unoszonymi kolanami, przy muzyce marszowej lub akompaniamencie do piosenki
               Nasz przyjaciel Trampolinek
               x bieg na palcach po całej sali, ale w jednym kierunku, przy muzyce do biegu
               x zatrzymanie, gdy muzyka milknie.
          2.  Zabawa „Samochody”. N. uprzedza dzieci, że na ulicy jest dużo robót drogowych i być może trzeba będzie samochód
            wycofać z nieprzejezdnej ulicy. Dzieci przez moment ćwiczą powolne kroki do tyłu (rytm ćwierćnut na tamburynie)
            z jednoczesnym spoglądaniem przez jedno ramię na to, co się dzieje za nimi. Gdy większość dzieci względnie popraw-
            nie opanuje ten sposób poruszania się, N. rozpoczyna zabawę z następującymi sygnałami:
               x rytm ósemkowy na tamburynie – jazda do przodu
               x rytm ćwierćnutowy – cofanie
               x pauza – zatrzymanie się na czerwonym świetle
               x tremolo – jazda na stację (czyli pod ścianę) i tankowanie.
            Ewentualni „piraci drogowi” (dzieci, które specjalnie się zderzają) upominani są podczas „rozmowy na komisariacie”
            (na chwilę są wyłączani z zabawy, a po obietnicy poprawy dostają drugą szansę).
          3.  „Echo rytmiczne”. Zadaniem dzieci jest wyklaskanie kilku prostych rytmów, wyklaskanych wcześniej przez N. Następ-
            nie N. tupie dwa, trzy proste rytmy, złożone z 3-5 tupnięć, a dzieci próbują je powtórzyć.
          4.  Ćwiczenia ortofoniczne i dykcyjne. N. proponuje dzieciom gimnastykę buzi i języka (wszystkie ruchy pokazuje
            na sobie):
               x wystawianie języka jak najdalej do przodu i jego chowanie
               x próba sięgnięcia językiem do brody i w kierunku nosa
               x oblizanie górnej i dolnej wargi szerokim okrężnym ruchem, w jedną i w drugą stronę.
          5.  N. proponuje następujący sposób zaśpiewania piosenki – by w czasie zwrotki i pierwszej części refrenu dzieci stały
            pięknie wyprostowane, a w drugiej części refrenu wesoło skakały, ale w miarę możliwości w miejscu. Jeżeli druga
            zwrotka jest już opanowana, dzieci mogą wrócić na miejsce i zaśpiewać również tę zwrotkę, a przy powtórzeniu refrenu
            podać sobie ręce, wiążąc duże koło, i zatańczyć refren.
          6.  Po wesołych skokach dzieci odpoczywają, leżąc z zamkniętymi oczami na dywanie i wsłuchując się w odgłosy przed-
            szkola (około 30-40 sekund). Może usłyszą, jak inna grupa też śpiewa swoją piosenkę?
   35   36   37   38   39   40   41   42   43   44   45