Page 38 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 38

36  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Wrzesień



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Ćwiczenia oddechowe „Dmuchnij guzik po torze”. Dzieci dmuchają na guzik, próbując przesuwać go po torze wyklejo-
            nym na podłodze taśmą tynkarską. Aktywne uczestniczenie w zabawie.
             x „Co widzę za oknem?” – rozwiązywanie zagadek wzrokowych. Dzieci próbują odgadnąć, o jakim przedmiocie znajdują-
            cym się za oknem mówi N. Ćwiczenie percepcji wzrokowej.
             x Ćwiczenia poranne: Zestaw III (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Ćwiczenie percepcji słuchowej „Powtórz za mną”. N. prosi dzieci, żeby zamknęły oczy i klaszcze w dłonie w określonym
            rytmie. Zadaniem dzieci jest powtórzenie rytmu, który usłyszały. Za każdym razem N. zmienia klaskany rytm.
             x „Tajemnicze wzory” – rysowanie na papierze dowolnych wzorów literopodobnych. Usprawnianie ręki.
             x Zabawa ruchowa skoczna „Wskocz w kałużę” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczno-techniczne.
          Temat: Zabawny przedszkolak.
          Cele:
            p
            rojektowanie własnej pracy
            r
            ozwijanie umiejętności wizualizacji za pomocą technik plastycznych
            doskonalenie sprawności łączenia różnych materiałów
            r
            ozwijanie zainteresowania sztuką.
               Pomoce: klej, pędzle, włóczka, szare koperty formatu A5, cekiny, czapeczki wycięte z papieru kolorowego.

          Przebieg zajęć:
          1.  Wspólne śpiewanie dowolnej znanej dzieciom piosenki o przedszkolaku, np. Jestem sobie przedszkolaczek.
          2.  Rozmowa porządkująca wiadomości dzieci na temat: Kto to jest przedszkolak?.
          3.  N. proponuje dzieciom wykonanie pacynki zabawnego przedszkolaka. Omówienie i przeprowadzenie poszczególnych
            etapów pracy:
               x przygotowanie materiału podstawowego (szarej koperty)
               x wybór innych potrzebnych materiałów (włóczki, cekinów, papieru kolorowego)
               x zaprojektowanie pracy
               x wykonanie pracy (Dzieci układają kopertę otworem do dołu, aby gotową pacynkę można było założyć na rękę lub
               na patyk. Na kopercie – głowie zabawnego przedszkolaka – przyklejają włosy z włóczki, oczy i buzię z cekinów.
               Doklejają czapeczkę z papieru kolorowego).
          4.  Wspólne sprzątanie po zakończonej pracy.
          5.  Prezentacja wszystkich prac i zorganizowanie wystawy. Zabawy inscenizacyjne z pacynką według własnego pomysłu.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
          Temat: Ćwiczenia gimnastyczne: Zestaw I (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).



          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawa tropiąca „Zabawny przedszkolak”. Dzieci próbują odnaleźć w ogrodzie zabawnego przedszkolaka, czyli ukrytą
            wcześniej przez N. jedną z pacynek. Ćwiczenie spostrzegawczości i orientacji przestrzennej.
             x Zabawa „Śledzimy zabawnego przedszkolaka”. Dzieci idą stopa za stopą od startu do mety po linii narysowanej kredą
            lub patykiem przez N. Ćwiczenie koordynacji ruchowej.
             x Zabawa ruchowa z mocowaniem i dźwiganiem „Przepychanka” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
   33   34   35   36   37   38   39   40   41   42   43