Page 43 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 43

TYDZIEŃ 4  •  Kosz Pani Jesieni  •  41



                 x tamburyn – tańczą tylko ręce
                 x trójkąt – tańczy tylko głowa
                 x bębenek – tańczy dziecko.
              Zabawę powtarzamy kilka razy. Ilustrowanie muzyki ruchem. Różnicowanie dźwięków.
              x Zabawa dydaktyczna „Trampolinek liczy” – dzieci przeliczają z Trampolinkiem liczmany zgodnie z poleceniem N.:
              Trampolinek ma 2 kasztany. Ty masz 1. Ile macie razem? – ćwiczenia w dodawaniu, wyznaczaniu wyniku dodawania.
              x Zabawa ruchowa skoczna „Zrzuć woreczek” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).


            II Zajęcia główne

            Rodzaj zajęć: zajęcia społeczne.
            Temat: Dzielny przedszkolak.
            Cele:
              ozwijanie świadomości swoich mocnych stron
              r
              drażanie do koncentrowania uwagi na danym działaniu
              w
              zachęcanie do współdziałania w zespole
              r
              ozwijanie twórczego myślenia.
                 Pomoce: dyplomy, medale sprawności dzielnego przedszkolaka, szablony figur geometrycznych, tamburyn,
                 klawesy, trójkąt, bębenek, dowolne nagranie ze skoczną muzyką, odtwarzacz CD, KP1.

            Przebieg zajęć:
            1.  Zabawa „Magnesiki”. Dzieci swobodnie poruszają się zgodnie z rytmem wystukiwanym na tamburynie – raz szybciej,
              raz wolniej.
            2.  N. zapoznaje dzieci z warunkami zdobycia sprawności dzielnego przedszkolaka:
                 x wspólne zaśpiewanie znanej piosenki, np. Jestem sobie przedszkolaczek
                 x przejście z jednego końca sali na drugi stopa za stopą
                 x ułożenie z figur geometrycznych Trampolinka i przyklejenie go do kartki.
            3.  Zabawa „Trampolinkowe tańce-tupańce” (opis zabawy: zob. Zadania popołudniowe).
            4.  Wykonanie ćwiczenia z KP1, k. 6. Wykonanie ćwiczenia poprzedza rozmowa z dziećmi. N.: Jaką porę roku przedstawiono
              na obrazkach? Gdzie znajdują się dzieci? Co robi chłopiec? Jak myślicie, co powinna zrobić dziewczynka, gdy zoriento­
              wała się, że zepsuła chłopcu zamek? Co czujecie, gdy ktoś zepsuje waszą budowlę?
            5.  Wręczenie dzieciom medali i dyplomów sprawności dzielnego przedszkolaka.



            III Zajęcia w ogrodzie

              x Zabawa z chustą animacyjną „Kto się schował?”. Dzieci trzymają chustę za uchwyty. N. prosi, aby zamknęły oczy,
              po czym dotyka trojga dzieci, które chowają się pod chustę. Dzieci otwierają oczy i próbują odgadnąć, kto jest pod chustą.
              Zabawę powtarzamy. Ćwiczenie percepcji wzrokowej i spostrzegawczości.
              x Zabawy z wykorzystaniem sprzętu terenowego – zwrócenie uwagi na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.
              x Zabawa ruchowa z mocowaniem i dźwiganiem „Piłka w dołku” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



            TYDZIEŃ 4    Kosz Pani Jesieni




            Poniedziałek    temat:  Spacer leśną ścieżką.



            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa integrująca „Jabłka – gruszki”. Zabawa matematyczna „Cztery misie” –
            utrwalanie i stosowanie liczebników porządkowych. Ćwiczenia poranne: Zestaw IV. Zabawa „Jesienny król na tronie siedzi
            w koronie” – ilustrowanie treści zabawy i stosowanie się do zasad. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Słońce – deszcz”.
              obszary z podstawy programowej: I 5; III 5; IV 15
   38   39   40   41   42   43   44   45   46   47   48