Page 48 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 48

46  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Wrzesień



            r
            ozwijanie myślenia przyczynowo-skutkowego
            p
            oszerzanie zasobu słownictwa.
               Pomoce: obręcze, owoce i warzywa z papieru, tamburyn, koszyk.

          Przebieg zajęć:
          1.  Burza mózgów „W sklepie warzywnym”. Próby wyjaśnienia pojęć: sklep, warzywa, owoce, owoce egzotyczne. Zapisywanie
            wypowiedzi dzieci.
          2.  Wybór przez dzieci sylwetek warzyw i owoców z rozsypanki na dywanie.
          3.  N. rozkłada na dywanie obręcze i oznacza je kategoriami wybranych przez dzieci warzyw i owoców.
          4.  Dzieci z wybranymi owocami i warzywami swobodnie poruszają się po sali w rytm wygrywany na tamburynie.
            Na przerwę w grze wskakują do właściwych obręczy. W miarę możliwości N. przelicza z dziećmi warzywa i owoce
            w obręczach. (Dla utrudnienia można zmieniać kategorie obręczy).
          5.  Zebranie wszystkich papierowych warzyw i owoców do koszyczka oraz umieszczenie ich w kąciku przyrody.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
          Temat: Skarby jesieni.
          Cele:
            zapoznanie się z przykładami muzyki poważnej
            owtarzanie prostych rytmów
            p
            eagowanie na sygnał dźwiękowy.
            r
               Pomoce: liście kasztanowca (najlepiej świeże, żeby się nie kruszyły, ewentualnie mogą być też wycięte z papieru),
               kasztany i żołędzie (duża liczba), taśma papierowa, dwie obręcze, grzechotka, drewienka, nagranie muzyki
               marszowej i dowolnego utworu oddającego klimat jesieni, np. Jesień z cyklu Cztery pory roku Antonia Vivaldiego,
               nagranie z muzyką marszową.

          Przebieg zajęć:
          1.  N. przed przyjściem dzieci do sali za pomocą papierowej taśmy wykleja na podłodze kontury dużego drzewa (pień oraz
            gałęzie). W dwóch oddalonych od siebie obręczach umieszcza: w jednej kasztany, a w drugiej liście.
          2.  N. ma przed sobą kosz pełen jesiennych skarbów. Mówi: Mam tu cały kosz jesiennych skarbów, którymi się dzisiaj poba­
            wimy. Opowiada dzieciom o spacerze, na którym był poprzedniego dnia. Mówi o jesiennym wietrze, który strąca z drzew
            liście, kasztany, żołędzie (pokazuje wymieniane jesienne skarby, wyjmując je z koszyka).
          3.  Zabawa „Jesienny spacer”. N. mówi do dzieci: Widzicie drzewo na naszej podłodze? Chcę zaprosić was na jesienny spacer.
            Waszym zadaniem będzie układanie liści i kasztanów na naszym drzewie. Pamiętajcie, że niektóre liście i kasztany wiatr strącił
            już z drzewa, więc możecie je układać także pod drzewem. Będziemy maszerowali do muzyki (muzyka do maszerowania) dookoła
            drzewa, a kiedy muzyka przestanie grać, podpowiem wam, co położycie na drzewie. Kiedy będę grać na drewienkach, wyjmiecie
            z obręczy (N. pokazuje obręcze z jesiennymi skarbami) kasztany, a kiedy zagram na grzechotce – weźmiecie liście. Posłuchajcie,
            jak gram na drewienkach (N. gra na drewienkach). A teraz gram na grzechotce (N. gra na grzechotce). W ten sposób N. de-
            monstruje dzieciom, co należy zrobić. Kiedy wszystkie liście i kasztany zostaną ułożone, N. zachwyca się jesiennym drzewem.
          4.  Kasztanowe rytmy. N. zaprasza dzieci do kręgu i prosi, żeby zabrały z drzewa po dwa kasztany. Pozwala dzieciom przez
            chwilę pobawić się nimi, po czym wyjaśnia, że kasztany doskonale potrafią grać jesienną muzykę. N. stuka
            kasztanem o podłogę, o drzwi, o ścianę, dwoma kasztanami o siebie itp. Dzieci powtarzają czynności pokazane przez N.
            Następnie N. wystukuje proste rytmy (uderzając kasztanami o podłogę), które dzieci powtarzają.
          5.  Zabawa relaksacyjna. N. prosi dzieci, żeby usiadły wygodnie (mogą zamknąć oczy) i włącza fragment utworu oddają-
            cego klimat jesieni. Dzieci słuchają muzyki poważnej.
          6.  Improwizacja ruchowa do muzyki poważnej. N. rozdaje dzieciom liście. Dzieci improwizują dowolnie do muzyki, trzy-
            mając w dłoniach liście.


          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawa tropiąca „Gdzie jest jabłko?”. Dzieci poszukują ukrytego w ogrodzie jabłka. Dziecko, któremu uda się je odna-
            leźć, może zjeść owoc (po umyciu). Ćwiczenie orientacji.
             x Zabawy z wykorzystaniem sprzętu terenowego – zwrócenie uwagi na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.
             x Zabawa ruchowa z mocowaniem i dźwiganiem „Kto silniejszy?” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).

          N. prosi dzieci, aby następnego dnia przyniosły do przedszkola dowolny owoc.
   43   44   45   46   47   48   49   50   51   52   53