Page 51 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 51

TYDZIEŃ 4  •  Kosz Pani Jesieni  •  49



            Zadania popołudniowe
              x Zabawa „Marsz z jabłkiem”. Dzieci kładą na głowie woreczek-jabłko i maszerują po sali. Na hasło jabłka dzieci przyku-
              cają, tak aby woreczki-jabłka nie spadły na ziemię. Zabawę powtarzamy. Ćwiczenie równowagi.
              x „Owoce i warzywa” – obrysowywanie kształtów wybranych owoców i warzyw oraz kolorowanie ich kredkami.
              x Zabawa ruchowa na czworakach „Slalom między kałużami” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).


            II Zajęcia główne

            Rodzaj zajęć: zabawa dydaktyczna.
            Temat: O czym mówię?
            Cele:
              w
              drażanie do zachowywania porządku
              b
              udzenie zainteresowania sztuką
              drażanie do słuchania ze zrozumieniem
              w
              ozwijanie wrażliwości estetycznej, dostrzeganie szczegółów obrazów
              r
              trwalanie wiadomości o warzywach i owocach
              u
              r
              ozwijanie kreatywności.
                 Pomoce: ilustracje owoców i warzyw w kopertach, 2–3 reprodukcje obrazów przedstawiających martwą naturę
                 z owoców lub reprodukcja obrazu Giuseppe Arcimboldo Lato, naturalne okazy owoców i warzyw pokrojone
                 na części i w całości, papierowe talerzyki, KP1.
            Przebieg zajęć:
            1.  N. zaprasza dzieci do kręgu i proponuje im zabawę, w której każde dziecko musi uważnie słuchać, aby odpowiedzieć
              na postawione pytanie.
            2.  Chętne dzieci losują koperty znajdujące się na dywanie. N. wyjmuje z koperty ilustrację i opisuje słowami znajdujące się
              na niej warzywo lub owoc. Jeżeli dzieci odgadną, N. prezentuje ilustrację i przypina ją do tablicy. Zabawa trwa,
              dopóki nie zostaną odgadnięte wszystkie owoce i warzywa.
            3.  „Owocowe obrazy” – N. prezentuje dzieciom 2–3 reprodukcje obrazów przedstawiających martwą naturę z owoców lub
              reprodukcję obrazu Giuseppe Arcimboldo Lato. Przedszkolaki opisują obraz, próbują nazwać owoce, z których powstała
              kompozycja. Następnie na papierowych talerzykach tworzą swój obraz z wybranych przez siebie owoców.
            4.  Porządkowanie sali po pracy.
            5.  Prezentacja prac. Swobodne wypowiedzi na ich temat.
            6.  Wykonanie ćwiczenia z KP1, k. 8.


            III Zajęcia w ogrodzie

              x Zabawa „Skacząca gruszka”. Dzieci stoją w kole i podbijają balonik-gruszkę, tak aby jak najdłużej utrzymał się w powietrzu.
              Ćwiczenie zręczności.
              x Zabawy z wykorzystaniem sprzętu terenowego – zwrócenie uwagi na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.
              x Zabawa ruchowa bieżna „Po drugiej stronie” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).

            N. prosi dzieci, aby następnego dnia przyniosły do przedszkola zdjęcia rodzinne.
   46   47   48   49   50   51   52   53   54   55   56