Page 46 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 46

44  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Wrzesień


          Wtorek    temat:  Jesienny koszyk.



          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Ćwiczenia oddechowe „Liście na wietrze”. Rozwiązywanie zagadek. Ćwiczenia
          poranne: Zestaw IV. Ćwiczenie percepcji słuchowej „Co słyszysz?”. „Moje ulubione zwierzątko” – rysowanie kredkami –
          ćwiczenie sprawności manualnej. Zabawa ruchowa na czworakach „Zabawa kotów piłkami”.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 9; III 5; IV 2, 5

          Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia plastyczno-techniczne – jesienny koszyk. Lepienie z masy solnej warzyw i owoców –
          rozpozna wanie i nazywanie wybranych gatunków warzyw i owoców, poznawanie właściwości masy solnej.  ▶  2. Zajęcia
          ruchowe. Ćwiczenia gimnastyczne: Zestaw I.
            obszary z podstawy programowej: I 7, 9; III 1, 5; IV 2, 8, 18

          Zajęcia w ogrodzie: Zabawa tropiąca „Gdzie jest ukryte jabłko?” – ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej. Zabawa
          ruchowa bieżna „Bieg slalomem między drzewkami”.
            obszary z podstawy programowej: I 5; III 5


          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Ćwiczenia oddechowe „Liście na wietrze”. Dzieci podrzucają do góry cienką bibułkę w kształcie listka i próbują na nią
            dmuchać, tak aby nie spadła na ziemię. Regulowanie oddechu.
             x Rozwiązywanie zagadek. N. opisuje wygląd dowolnego zwierzęcia, a dzieci odgadują, o czym mówi, np. To małe zwierzątko
            zasypia na zimę pod listkami i ma kolce (jeż) lub Ma długie nogi i czerwony dziób, odlatuje na zimę (bocian). Poszerzanie
            słownictwa. Rozwijanie logicznego myślenia.
             x Ćwiczenia poranne: Zestaw IV (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Ćwiczenie percepcji słuchowej „Co słyszysz?”. N. prosi dzieci, żeby zamknęły oczy i przez chwilę uważnie posłuchały.
            W tym czasie odtwarza różne odgłosy zwierząt. Dzielenie się spostrzeżeniami. Rozwijanie wrażliwości słuchowej.
             x „Moje ulubione zwierzątko” – rysowanie kredkami wybranego przez siebie zwierzęcia. Ćwiczenie sprawności manualnej.
             x Zabawa ruchowa na czworakach „Zabawa kotów piłkami” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).

          II Zajęcia główne


          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczno-techniczne.
          Temat: Jesienny koszyk.
          Cele:
            r
            ozpoznawanie i nazywanie wybranych gatunków warzyw i owoców
            p
            oznawanie właściwości masy solnej
            zwrócenie uwagi na zmiany zachodzące w przyrodzie
            r
            ozwijanie sprawności manualnej.
               Pomoce: masa solna, farby, pędzle.

          Przebieg zajęć:
          1.  Rozmowa porządkująca wiadomości dzieci na temat warzyw i owoców, dzielenie się doświadczeniami.
          2.  Omówienie i przeprowadzenie poszczególnych etapów pracy:
               x wybranie przez każde dziecko dwóch przygotowanych kulek z masy solnej
               x zabawa kulkami – poznawanie struktury masy solnej
               x wykonanie z jednej kulki wybranego przez siebie warzywa, a z drugiej owocu
               x pomalowanie warzywa i owocu farbami na właściwy kolor, zgodny z obrazem rzeczywistym
               x pozostawienie prac do wyschnięcia.
          3.  Wspólne sprzątanie po zakończonej pracy.
          4.  Prezentacja wykonanych przez dzieci prac i zorganizowanie wystawy.
   41   42   43   44   45   46   47   48   49   50   51