Page 31 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 31

TYDZIEŃ 2  •  Razem jest wesoło  •  29



              x „Ozdabiamy ubranie”. Dzieci otrzymują kartki z konturowym rysunkiem dowolnego ubrania (np.: bluzki, kurtki,
              płaszcza, czapki, szalika). Zadaniem przedszkolaków jest ułożyć i przykleić na ubraniu wzór z figur geometrycznych
              zgodny ze schematem podanym przez N. Dzieci przeliczają elementy.
              x Zabawa ruchowa na czworakach „Zabawa kotów piłkami” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia przyrodnicze.
            Temat: Pory roku.
            Cele:
              r
              ozumienie znaczenia pojęcia pora roku i utrwalanie nazw pór roku
              kształtowanie umiejętności planowania czynności
              osługiwanie się określeniami: wiosną, latem, jesienią, zimą.
              p
                 Pomoce: tekst wiersza Teresy Massalskiej Cztery pory roku, dowolna maskotka (np. miś), ładne pudełko
                 (np. po butach), kartki A4, kredki pastele, KP1.

            Przebieg zajęć:
            1.  N. pyta dzieci: Czy zauważyłyście, gdzie dzisiaj siedzi miś i co robi?. Gromadzenie różnych odpowiedzi.
            2.  N. prosi chętne dziecko o przyniesienie misia usadowionego na pudełku na środek dywanu. Dzieci zastanawiają się,
              co kryje się w pudełku, którego pilnuje miś.
            3.  N. wyjmuje z pudełka kopertę, a z niej kartkę z wierszem. Recytuje głośno wiersz.



                  Cztery pory roku

              Raz spotkały się u krawca Cztery Pory Roku .
              Każda chce mieć modną suknię i wiele uroku .
              Wiosna pragnie uszyć sobie zwiewną suknię w kwiatki .
              Roześmiała się perliście – Stokrotki i bratki!
              Lato z werwą zakrzyknęło: – A moja sukienka
              Ma być jasna, prosta, lniana i miękka!
              Jesień prosi przez godzinę, aby jej utkano
              z wrzosów, rosy, mgieł porannych suknię niesłychaną .
              Zima, patrząc na to chłodno, tak się odezwała:
              –   Panie krawcu! Czy gotowa suknia biała?
              Proszę jeszcze ją ozdobić brylantami lodu
              i przyprószyć lekko szronem tu, z samego przodu .
              Krawiec miło się uśmiechnął do czterech pór roku:
              –   Każda suknia będzie piękna w nadchodzącym roku .
                                                        Teresa Massalska


            4.  Omówienie cech charakterystycznych poszczególnych pór roku. Stosowanie określeń: wiosną, latem, jesienią, zimą.
            5.  Wykonanie ćwiczenia z KP1, k. 3.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
            Temat: Z Trampolinkiem przez cały rok.
            Cele:
              kształtowanie uważnego słuchania
              r
              ozwijanie aparatu głosowego
              r
              ytmiczne poruszanie się do słyszanej muzyki
              eagowanie na przerwę w muzyce i na sygnał dźwiękowy
              r
              ormowanie „pociągu”, dwuosobowych „saneczek” oraz zmiana miejsc w tych formacjach
              f
              maszerowanie w kole i swobodne poruszanie się po sali w jednym kierunku.
   26   27   28   29   30   31   32   33   34   35   36