Page 23 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 23

TYDZIEŃ 1  •  Wesołe przedszkole  •  21



            2.  Rozmowa na temat wiersza. Przykładowe pytania:
              –  O czym opowiada wiersz?
              –  Jakie jeszcze figury geometryczne znacie?
              –  Gdzie spotykacie kwadraty?
            3.  Burza mózgów „Z czym kojarzy się kwadrat?”. Zapisanie wypowiedzi dzieci.
            4.  Układanka „Wesołe kwadraty”. Dzieci tworzą własne kompozycje z rozsypanych kwadratów o różnych kolorach i różnej
              wielkości.
            5.  Zabawa „Dobierz do pary”. Zadaniem dzieci jest wybranie z rozsypanych kwadratów dwóch par kwadratów – największych
              i najmniejszych.
            6.  Zabawa dydaktyczna „Gdzie ukrył się kwadrat?” – wyszukiwanie w sali przedmiotów, w których ukrył się kwadrat. Przed
              zabawą N. pokazuje dzieciom przykładowe przedmioty, np. sześcienny klocek lub inny przedmiot, którego element ma
              kształt kwadratu. Po znalezieniu przedmiotu każde dziecko uzasadnia swój wybór.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
            Temat: Co słychać w naszym przedszkolu?
            Cele:
              kształtowanie uważnego słuchania
              r
              ozróżnianie i nazywanie różnych odgłosów i dźwięków oraz próby ich naśladowania
              ozwijanie aparatu głosowego
              r
              r
              eagowanie na sygnał dźwiękowy
              ormowanie koła wiązanego.
              f
                 Pomoce: dowolne nagranie odgłosów przedszkolnych – kuchennych (np. miksera), gwaru (np. dziecięcych głosów),
                 szumu wody, mikser, ręcznik, mydło, zabawka, bębenek, trzy duże obręcze.

              Uwaga: Przed zabraniem dzieci na przedszkolny spacer w celu wysłuchania różnych odgłosów dobrze jest przygotować
              osoby oraz miejsca, które będą odwiedzane, np. odkręcić na chwilę kran w łazience, poprosić panią kucharkę o włączenie
              miksera, a koleżankę z innej grupy o zaśpiewanie z dziećmi piosenki.

            Przebieg zajęć:
            1.  N. zaprasza wszystkich na spacer po przedszkolu. Prosi dzieci, żeby zachowywały się bardzo cicho i słuchały uważnie.
              Mówi: Po powrocie do naszej sali będziemy rozmawiali o tym, co usłyszałyście. Dzieci odwiedzają przedszkolną kuchnię,
              łazienkę, salę przedszkolną, w której bawią się dzieci.
            2.  Po powrocie do sali N. zaprasza dzieci do koła i zadaje im pytania: Co słychać w naszym przedszkolu? Co usłyszałyście
              w kuchni? Co w sali przedszkolnej? Co w łazience?
            3.  N. włącza nagrane odgłosy dobiegające z różnych przedszkolnych pomieszczeń. Dzieci rozpoznają dźwięki, odgadują
              kolejno pomieszczenia przedszkolne, nazywają je.
            4.  N. zaprasza dzieci do naśladowania usłyszanych odgłosów: szszsz (woda w łazience), lalala (śpiew dzieci), brzrzrz (mikser).
            5.  N. pokazuje dzieciom przedmioty typowe dla wybranych pomieszczeń przedszkolnych: mikser, ręcznik i mydło, zabaw-
              kę i kolejno je nazywa. Pyta dzieci: Gdzie w przedszkolu znajdziemy mikser? Gdzie w przedszkolu znajdziemy mydło
              i ręcznik? Gdzie bawią się dzieci?
            6.  Zabawa „Co słychać w przedszkolu?”. N. rozkłada w różnych miejscach sali trzy duże obręcze i w każdej umieszcza
              jeden przedmiot – mikser, mydło i zabawkę. Dzieci poruszają się po sali w rytm bębenka (w tempie do maszerowania
              i do biegania). Gdy bębenek milknie, słyszą odgłos charakterystyczny dla danego pomieszczenia (np. przedszkolnej
              łazienki). Stają wtedy wokół obręczy z przedmiotem typowym dla tego pomieszczenia (np. mydło).
            7.  Zabawa relaksacyjna. Dzieci siadają w kręgu. N. prosi je o zamknięcie oczu i wsłuchanie się w przedszkolne odgłosy:
              Posłuchajcie, co teraz słychać w przedszkolu. Dzieci dzielą się wrażeniami.

            Zabawa dodatkowa: N. nagrywa wszystkie dzieci z grupy (wystarczy jedno umówione zdanie). Następnie odtwarza
            nagranie, a dzieci próbują odgadnąć, kto je powiedział.


            III Zajęcia w ogrodzie

              x Obserwowanie drzew przez lornetkę wykonaną z rurki po papierze toaletowym.
              x Zabawy z wykorzystaniem sprzętu terenowego – zwrócenie uwagi na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa.
              x Zabawa ruchowa z mocowaniem i dźwiganiem „Przepychanka” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27   28