Page 22 - Nowa Trampolina czterolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 22

20  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Wrzesień



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Ćwiczenia artykulacyjne „Powtórz za mną”. N. prosi dzieci o powtarzanie krótkich wyrażeń: kolorowe klocki, czerwony
            smoczek, stare krzesło itp. Ćwiczenie narządów mowy.
             x Zabawa „Kolorowe klocki”. Dzieci zamieniają się w klocki – swobodnie poruszają się po sali. Na hasło stop wszystkie
            dzieci-klocki tworzą jedną wspólną rzeźbę. Zabawę powtarzamy kilka razy. Rozwijanie umiejętności współdziałania
            w zespole.
             x Ćwiczenia poranne: Zestaw I (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Zabawa „Domino to my”. N. wyznacza jedną osobę – pierwszy klocek domina. Do tej osoby podchodzi kolejna, która
            ma jakąś podobną cechę (np. takie same kapcie), a do niej kolejna (np. z takim samym kolorem bluzki) itd., aż wszyscy
            dołączą się do domina. Zabawę powtarzamy, za każdym razem wyznaczając na początek inną osobę. Ćwiczenie wrażli-
            wości wzrokowej.
             x Zabawa ruchowa bieżna „Po drugiej stronie” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zabawa matematyczna.
          Temat: Kwadrat to dziwna figura.
          Cele:
            stalenie na poziomie intuicji, czym jest kwadrat i dostrzeganie jego cech
            u
            w
            drażanie do rozpoznawania figur geometrycznych
            azwanie figury kwadratem
            n
            w
            drażanie do słuchania ze zrozumieniem.
               Pomoce: tekst wiersza Marii Terlikowskiej W pogoni za kwadratem, kwadraty wycięte z papieru kolorowego (różnej
               wielkości i w różnych kolorach), klej, kartka A4.

          Przebieg zajęć:
          1.  N. recytuje wiersz.



                W pogoni za kwadratem

            Kwadrat – to jest dziwna figura,
            Bo nie wiadomo, gdzie dół, gdzie góra .
            Do góry głową czy na dół głową,
            Zawsze wygląda jednakowo .
            Ma równe kąty i równe boki,
            Tak samo długi jest – jak szeroki .
            A kto nie wierzy, niech sam zmierzy .
            Co już zmierzone?
            Możemy zatem udać się w pogoń
            za kwadratem .
            Gdzie się ukrywa? Gdzie się chowa?
            Gdzie jego postać kwadratowa?
            Wszędzie!
            W mieszkaniu, w szkole, w mieście .
            Czy ktoś już znalazł?
            No, nareszcie .
                                              Maria Terlikowska
   17   18   19   20   21   22   23   24   25   26   27