Page 127 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 127

TYDZIEŃ 9  •  Jesienny deszcz  •  125



            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: przygotowanie do nauki czytania i pisania.
            Temat: Bartek wie, że buraki są zdrowe.
            Cele:
              zapoznanie z literą b, B
              r
              ozwijanie spostrzegawczości
              r
              ozwijanie percepcji słuchowej i wzrokowej
              u
              trwalanie wyglądu poznanych liter
              zachęcanie do układania i odczytywania wyrazów
              u
              trwalenie znajomości pojęcia para
              doskonalenie sprawności grafomotorycznej.
                Pomoce: kartoniki czerwone i niebieskie, kartoniki z literami, podpisy do obrazków, sylwety par różnych rodza-
                jów butów, KP2, KA.

            Przebieg zajęć:
            1.  Wysłuchanie wierszyka, omówienie ilustracji z Trampolinkiem, wyszukiwanie rysunków, w których nazwach słychać
              głoskę b – KP2, s. 4.
            2.  Prezentacja litery b, B – wielkiej i małej, drukowanej i pisanej. Dzieci podają swoje skojarzenia co do kształtu litery. Rysują
              literę palcem w powietrzu, na plecach kolegi, na podłodze.
            3.  Budowanie modeli wyrazów burak, Bartek z kartoników czerwonych (oznaczających samogłoski) i niebieskich (na ozna-
              czenie spółgłosek).
              Uwaga: W zadaniu tym uczestniczą głównie dzieci 6-letnie. Dzieci 5-letnie układają kartoniki na początku modeli wyrazów.
            4.  Układanie wyrazów burak, Bartek poprzez umieszczenie litery b, B w miejscu odpowiedniej głoski w modelach wyra-
              zów z p. 3. Umieszczenie pozostałych poznanych liter.
              Uwaga: Literę na pierwszych kartonikach w modelach wyrazów umieszczają przede wszystkim dzieci 5-letnie. Dzieci
              6-letnie umieszczają pozostałe wprowadzone wcześniej litery.
            5.  Prezentacja podpisów do obrazków burak, Bartek – czytanie globalne. N. zachęca również dzieci do układania wyrazów
              z poznanych liter, np.: bu, bam, bom, bum, bim, baba – KA, k. 36–37.
              Uwaga: Dzieci 5-letnie starają się ułożyć krótkie wyrazy (dwu-, trzyliterowe). Dzieci 6-letnie próbują ułożyć również
              wyrazy dłuższe.
            6.  Zabawa ruchowa „Bęc!”. Dzieci trzymają się za ręce i chodzą dookoła, powtarzając: Koło, koło, bawmy się wesoło! W pew-
              nej chwili jedna osoba mówi: Bęc! Wtedy wszystkie dzieci kucają. Zabawę powtarzamy kilka razy.
            7.  Zabawa „Buty Bartka”. N. prezentuje sylwety różnych rodzajów par butów: sandały, klapki, trampki, kalosze, traperki…
              Dzieci łączą w pary i nazywają rodzaje butów. Mówią, na jaką pogodę i porę roku są odpowiednie.
            8.  Wykonanie ćwiczeń w KP2, s. 5. Rysowanie po śladzie konturów balonów i wzorów. Pisanie po śladzie liter b, B oraz
              sylab z literą b, B.
              Uwaga: Dzieci 5-letnie skupiają się na rysowaniu po śladzie prostych rysunków i szlaczków literopodobnych. Dzieci
              6-letnie piszą również litery i sylaby po śladzie.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
            Temat: Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw IX (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).


            III Zajęcia w ogrodzie

              x Obserwacje z lupą „Co ukryło się w korze drzew?”. Dzieci zastanawiają się, jak do jesiennych chłodów przygotowują
              się owady.
              x Zabawy dowolne z wykorzystaniem sprzętu terenowego.
   122   123   124   125   126   127   128   129   130   131   132