Page 132 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 132

130  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Listopad



            to, o czym marzy. Po zakończeniu pracy zadaniem grupy jest złożenie elementów w całość i sklejenie od spodu taśmą.
            Chmurkami można udekorować salę.
             x Wykonanie ćwiczeń w KP2, s. 7. Łączenie liniami takich samych klocków. Kolorowanie figur w ciągu według instruk-
            cji (co drugą i co trzecią).
             x Zabawa konstrukcyjna „Samoloty”. Składanie samolotów z papieru według pokazu N. lub własnych pomysłów.
             x Ćwiczenia poranne – Zestaw IX (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Zabawa z wykorzystaniem chusty animacyjnej „Kolorowy wiatr”. Dzieci falują chustą najpierw powoli (mały wietrzyk),
            potem coraz mocniej (wiatr nasila się). Jeszcze mocniej falują (wichura) i znów zmniejszają intensywność falowania
            (wiatr powoli ustaje). Na chustę można położyć papierowe liście – kiedy wiatr ma być słaby, dzieci falują tak, żeby żaden
            z liści nie wypadł z chusty; kiedy naśladują wichurę, wszystkie liście mają opaść poza chustą.
             x Zabawa „O którym obrazku mówię?”. N. opisuje wybraną ilustrację z tablicy, a dzieci wskazują tę, o której mowa. Na-
            stępnie chętne dziecko opisuje wybrany przez siebie obrazek, a pozostałe dzieci odgadują, który to.
             x Zabawa na czworakach „Zabawa kotów piłkami” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).


          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia z wykorzystaniem utworu literackiego.
          Temat: Jesień, wiersz Heleny Bechlerowej.
          Cele:
            zapoznanie z wyglądem jesiennego lasu
            wrażliwianie na dostrzeganie zmian w przyrodzie w zależności od pory roku
            u
            wzbogacanie słownictwa poprzez nazywanie wybranych zwierząt leśnych
            r
            ozwijanie zmysłu dotyku
            doskonalenie analizy i syntezy słuchowej wyrazów.
               Pomoce: okazy przyrodnicze z lasu (np.: szyszki, żołędzie, kasztany, orzechy, wrzos, mech, jarzębina), obrazki
               przedstawiające jesienny las i zwierzęta leśne (lub ilustracja w KP2, s. 8–9), tamburyn, KP2.

          Przebieg zajęć:
          1.  Wysłuchanie wiersza Heleny Bechlerowej Jesień.



                 Jesień

             [1]  Chodzi po lesie        [4]  Patrzy ciekawie,
               pogodna jesień,              ile na trawie
               rozchyla niskie gałęzie.     spadłych się liści ściele.

             [2]  Liczy na ścieżkach     [5]  Ile rydzyków
               spadłe orzeszki,             niosą w koszyku
               liczy na dębach żołędzie.    Kasieńka i Marcelek.
                                                 Helena Bechlerowa
             [3]  I na mchu siada,
               z klonami gada,
               gdzie jest orzeszków najwięcej.


          2.  Rozmowa na temat treści opowiadania. N. pyta dzieci: Kto chodził po lesie? Co robiła jesień w lesie? Co nieśli w koszyku
            Kasieńka i Marcelek? Jakie znacie inne grzyby? Jakie są jesienne dary lasu? Jak należy zachowywać się w lesie?
          3.  Rozpoznawanie za pomocą dotyku darów jesieni przyniesionych z lasu. Odgadywanie nazw.
          4.  Dzielenie nazw darów leśnych na sylaby. Wysłuchiwanie głosek w nagłosie i w wygłosie.
          5.  Pogadanka „Kto mieszka w lesie?”. Dzieci wymieniają nazwy zwierząt. N. weryfikuje, uzupełnia i podsumowuje wypo-
            wiedzi. Wypowiada nazwę wybranego zwierzęcia, głoskując, a dzieci płynnie mówią dane słowo. Następnie wspólnie
            omawiają, w jaki sposób zwierzęta leśne przygotowują się do zimy.
   127   128   129   130   131   132   133   134   135   136   137