Page 129 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 129

TYDZIEŃ 9  •  Jesienny deszcz  •  127



            Przebieg zajęć:
            1.  Pogadanka wprowadzająca. N. zadaje dzieciom pytania: Jak myślicie, co to jest wiatr? Jak wygląda wiatr? Czy można go
              zobaczyć gołym okiem? Czy można go dotknąć, powąchać, posmakować…? Co świadczy o tym, że wieje wiatr? Swobod-
              ne wypowiedzi dzieci. N. weryfikuje odpowiedzi dzieci i podsumowuje, mówiąc, że wiatr to poruszające się powietrze.
            2.  Zabawa badawcza „Jak wywołać wiatr?”. N. prezentuje przygotowane przedmioty i urządzenia: suszarkę, wachlarz, pompkę,
              wiatraczek, balony. Zachęca dzieci, aby za ich pomocą spróbowały wytworzyć wiatr. Zwracanie uwagi na siłę wiatru, kiero-
              wanie wiązki powietrza na ścinki papieru, kawałki waty itp. Następnie N. proponuje dzieciom dmuchnąć na ścinki papieru.
            3.  „Do czego służy wiatr?” – podawanie propozycji przez dzieci. N. w sposób symboliczny zapisuje je na tablicy. Następ-
              nie uzupełnia wypowiedzi, wykorzystując ilustracje przedstawiające np.: suszenie prania, wytwarzanie prądu, pływanie
              żaglówką, latanie paralotnią, rozsiewanie nasion roślin, osuszanie kałuż, surfing.
            4.  Praca z obrazkiem „Jak silny może być wiatr?”. Oglądanie i opisywanie ilustracji przedstawiających zniszczenia spo-
              wodowane wiatrem. Wyciąganie wniosków: Wiatr może być niebezpieczny. Kiedy wieje bardzo mocno (wichura), ła-
              mie drzewa, przewraca łódki, zrywa dachy, linie elektryczne. Huragan wyrywa drzewa z korzeniami. Tornado natomiast
              jest najbardziej niebezpieczne. Pojawia się w postaci trąby powietrznej poruszającej się z ogromną prędkością i niszczącej
              wszystko na swojej drodze.
            5.  Ćwiczenia oddechowe „Ja – wiatr”. Dmuchanie na piórka, piłeczkę pingpongową do wyznaczonego celu.
              Uwaga: N. może wyznaczyć klockami tor, który ma pokonać piórko lub piłeczka.
            6.  Zabawa „Odgłosy wiatru”. Wytwarzanie szumu i szelestu wiatru z wykorzystaniem reklamówek foliowych, pojemników
              wypełnionych kaszą, gazet. Poszukiwanie w sali dźwięków przypominających wiatr (np. pocieranie klockiem o podłogę).

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
            Temat: Piosenka Jesień z czerwonym parasolem.
            Cele:
              auka piosenki Jesień z czerwonym parasolem
              n
              trwalenie tematyki jesiennej
              u
              wrażliwienie na zmiany charakteru w muzyce
              u
              kształtowanie zdolności uważnego słuchania muzyki oraz określania kierunku melodii.
                Pomoce: liście, dzwonki, CD.

            Przebieg zajęć:
            1.  Zabawa powitalna.


                  Powitanie jesienne

              melodia popularna Mało nas  •  słowa: Klaudia Borys

                  2   j     j               j    j               j    j    j    j      j     j
               &4    œ     œ    œ          œ     œ    œ         œ    œ    œ     œ      œ    œ    œ

                     Je -  sień  jest     wko -  ło  nas,      wi -  tam,  wi -  tam,  wi -  tam  cię.
              5                                                 j
               &    j     j   œ           j     j   œ          œ    œ j   j    j      j    j
                   œ     œ               œ     œ                         œ    œ      œ    œ     œ
                   Pa -  da  deszcz,     wie -  je  wiatr,     mi -  ło  ra -  zem  ba -  wić  się.


              Dzieci stoją w kole, uczą się słów i melodii piosenki. Następnie na poszczególne słowa wykonują ruchy:
              Jesień jest wkoło nas, – wyciągają dłonie przed siebie
              witam, witam, witam cię. – podają prawą dłoń koledze stojącemu obok
              Pada deszcz, – unoszą dłonie ponad głowę, naśladując rozłożony parasol
              wieje wiatr, – wykonują dwa ruchy rąk na boki, imitując poruszanie się gałęzi drzew
              miło razem bawić się. – kładą ręce na boki i obracają się wokół własnej osi, wykonując cztery kroki.
            2.  Zabawa z liśćmi. Dzieci trzymają w dłoniach liście. Przy akompaniamencie nagrania Szybko – wolno (CD, 30) reagują
              na zmiany tempa w muzyce określonymi ruchami:
              tempo wolne – chodzenie i wymachiwanie liściem miarowo przed sobą, w górę i w dół
              tempo szybkie – wirowanie liściem nad głową.
   124   125   126   127   128   129   130   131   132   133   134