Page 133 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 133

TYDZIEŃ 9  •  Jesienny deszcz  •  131



            6.  Zabawa ruchowa „Spacer po lesie”. Dzieci poruszają się po sali zgodnie z rytmem wybijanym przez N. na tamburynie.
              Gdy dźwięk cichnie, naśladują: zbieranie grzybów, rzucanie szyszkami, skakanie wiewiórki, kroki niedźwiedzia, ukła-
              danie bukietów z liści.
            7.  Wykonanie ćwiczeń w KP2, s. 8–9. Rozmowa na temat ilustracji. Wyjaśnienie powiedzenia Złota polska jesień. Odszu-
              kiwanie i nazywanie zwierząt. Przeliczanie.
              Uwaga: N. zachęca również dzieci do odczytywania nazw zwierząt w powiązaniu z obrazkiem. Dzieci pięcioletnie od-
              czytują globalnie wyrazy z pomocą N. Dzieci 6-letnie próbują to robić samodzielnie.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
            Temat: Grzyby w lesie.
            Cele:
              trwalenie informacji na temat wyglądu i nazw grzybów
              u
              ozumienie konieczności zachowania ostrożności podczas grzybobrania
              r
              doskonalenie sprawności manualnej
              kształtowanie umiejętności przedstawiania okazów natury (grzybów) w formie plastycznej.
                Pomoce: atlas grzybów, masa solna w kolorach potrzebnych do wykonania grzybów, podkładki z tektury, krepina, klej.

            Przebieg zajęć:
            1.  Oglądanie ilustracji przedstawiających grzyby. Poznanie nazw najbardziej pospolitych, jadalnych grzybów: borowik,
              podgrzybek, maślak, kozak, kurka, rydz.
            2.  Omówienie etapów pracy – wybranie odpowiednich kolorów masy solnej odpowiadających naturalnym barwom grzy-
              bów, ulepienie kształtu nóżki i kapelusza. Dzieci mogą ulepić po kilka grzybów.
            3.  Praca przy stolikach.
            4.  Wyklejenie podkładek pogniecioną krepiną (mech). Ustawienie grzybów na podkładce.



            III Zajęcia w ogrodzie

              x Zabawa bieżna „Po suchych liściach”. Dzieci pokonują pełen suchych liści odcinek ok. 10 m w jak najkrótszym czasie.
              x Zabawa „Loty samolotów”. Dzieci puszczają wykonane przez siebie wcześniej papierowe samoloty. Obserwują ich loty
              i określają długość pokonanych tras.



                          t
            PIĄTEK   emat: Cztery parasole.


            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa logopedyczna „Dmuchamy na kulkę”. Zabawa dydaktyczna „Jaka to
            litera?”. Ćwiczenia poranne – Zestaw IX. Wykonanie ćwiczeń w KP2, s. 11. Zabawy konstrukcyjne. Zabawa na czworakach
            „Pająk i pająk akrobata”.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 9; IV 2, 4, 12, 15

            Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia matematyczne – „Liczymy do czterech”. Zabawa typu ciepło – zimno „Szukamy parasoli”.
            „Układamy zbiory” – tworzenie czterech zbiorów czteroelementowych. Poznanie obrazu graficznego liczby 4 (kreślenie
            cyfry palcem). Zabawa „Kto ukrył się za parasolem?”. Wykonanie ćwiczenia w KP2, s. 10.  ▶  2. Zajęcia ruchowe – ćwi-
            czenia gimnastyczne, Zestaw IX.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 8; III 5, 9; IV 8, 15

            Zajęcia w ogrodzie: Zabawa badawcza „Co widzę w lusterku?”. Zabawa z wykorzystaniem sprzętu terenowego.
              obszary z podstawy programowej: I 5; II 3; III 2; IV 18, 19
   128   129   130   131   132   133   134   135   136   137   138