Page 136 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 136

134  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Listopad



          Przebieg zajęć:
          1.  Pogadanka z wykorzystaniem obrazków. N. prezentuje dzieciom obrazki, na których przedstawiona jest woda (zbiorni-
            ki wodne, czajnik z gotującą się wodą, osoba pijąca wodę, padający deszcz itp.). Dzieci opisują obrazki i poznają zapis
            słowa woda. Odpowiadają na pytania N. według własnych doświadczeń i wiedzy, np.: Dlaczego ludzie potrzebują wody?
            Czy woda potrzebna jest do życia tylko ludziom? Czy woda może być niebezpieczna? N. weryfikuje wypowiedzi i podsu-
            mowuje. Recytuje wiersz z KP2, s. 12 (Woda, Urszula Piotrowska).
          2.  Doświadczenia „Tajemnice wody”:
            –  Doświadczenie 1. „Co znika w wodzie?”. N. napełnia kilka szklanek wodą, prosi dzieci, aby wsypały do szklanek i za-
               mieszały: sól, piasek, olej, mąkę, ziemię, proszek do prania. Dzieci opisują, jak zachowują się te substancje w wodzie.
               Wyciągają i formułują wnioski.
            –  Doświadczenie 2: „Filtrujemy wodę”. N. kładzie na trzy szklanki watę lub gazę i przelewa kolejno wodę: z piaskiem,
               z olejem, z ziemią. Dzieci porównują wodę przed filtrowaniem i po nim oraz omawiają, jakie zanieczyszczenia pozo-
               stały na filtrze (tj. na wacie lub gazie). Wyjaśnienie znaczenia słowa filtr – urządzenie, które zatrzymuje zanieczysz-
               czenia. N. dodatkowo wyjaśnia, że zaawansowany system oczyszczania wody znajduje się w oczyszczalniach ścieków.
            –  Doświadczenie 3 (na podstawie KP2, s. 13, ćw. 1): „Jak wywołać deszcz?”. N. kładzie kostki lodu na talerzyku. Włą-
               cza czajnik elektryczny. Dzieci obserwują wydobywającą się parę. Po zagotowaniu N. nalewa gorącą wodę do słoika
               i przykrywa talerzykiem z kostkami lodu. Po jakimś czasie dzieci oglądają rozpuszczone kostki i krople wody powsta-
               łe na spodzie talerzyka. Wspólnie z N. wyciągają wnioski – lód i para to także woda.
            –  Doświadczenie 4 (na podstawie KP2, s. 13, ćw. 2): „Czy woda może wędrować?”. Dzieci z pomocą N. barwią wodę
               w szklankach kolorową farbą lub tuszem. Następnie wkładają do nich papierowe ręczniki.
          3.  Praca z obrazkiem „Obieg wody w przyrodzie”. Wyjaśnienie dzieciom, w jaki sposób woda krąży w przyrodzie. Wyko-
            rzystanie wniosków z doświadczenia 3 (parowanie i skraplanie wody).
          4.  Zabawa ruchowa „Pada deszcz”. Każde dziecko otrzymuje drewniany krążek. Na sygnał dźwiękowy – odgłos padającego
            deszczu – dzieci poruszają się na palcach, trzymając nad głowami krążki. Kiedy nie słychać deszczu, dzieci kładą krążki
            na podłodze (kałuże) i przeskakują obunóż, na jednej nodze, biegają swobodnie między kałużami.
          5.  Wykonanie ćwiczenia w KP2, s. 13, ćw. 3. Zaznaczenie, jakimi zmysłami poznajemy wodę.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
          Temat: Taniec kropel wody.
          Cele:
            p
            oznanie techniki malowania przez rozdmuchiwanie kropel
            kształtowanie siły wydechu i techniki kierowania wydychanym powietrzem
            r
            ozwijanie wyobraźni.
               Pomoce: woda zabarwiona kolorowymi farbami, rurki do napojów (słomki), kartki z bloku technicznego.

          Przebieg zajęć:
          1.  Zapoznanie z tematem pracy. Omówienie i demonstracja sposobu wykonania. Zadaniem dzieci jest strząśnięcie na pa-
            pier dużymi kroplami mocno rozcieńczone farby wodne lub tusze. Następnie rozdmuchanie kropel za pomocą plasti-
            kowej rurki do napojów. (Dzieci dmuchają dość mocno i w różne strony).
            Uwaga: W zależności od sposobu trzymania rurki i od kierunku rozdmuchiwania można otrzymać różnej grubości
            wzory. Najcieńsze uzyskamy wtedy, gdy rurka jest skierowana pionowo do papieru i w trakcie dmuchania poruszamy
            nią energicznie w różne strony.
          2.  Praca przy stolikach.
          3.  Pozostawienie prac do wyschnięcia, wspólne sprzątanie.
          4.  Omówienie powstałych obrazków, nadawanie tytułów.


          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawa „Berek kucany”.
             x Zabawa wyciszająca – wysłuchiwanie odgłosów otoczenia, np. szumu wiatru, skrzypienia gałęzi.
   131   132   133   134   135   136   137   138   139   140   141