Page 137 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 137
TYDZIEŃ 10 • Ciekawe, dlaczego… • 135
t
WTOREK emat: Narodowe Święto Niepodległości.
Zapis w dzienniku:
Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa z chustą animacyjną „Białe i czerwone balony”. Wykonanie ozdoby pa-
triotycznej z KA, k. 7. Ćwiczenia poranne – Zestaw X. Słuchanie popularnych pieśni patriotycznych. Wykonanie mapy
Polski z KA, k. 8 – ciąg dalszy. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Warzywna surówka”.
obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 9; III 2; IV 1, 7, 10, 11
Zajęcia główne: ▶ 1. Zajęcia społeczno-patriotyczne w wykorzystaniem utworu literackiego – Jak nasz kraj odzy-
skał niepodległość, opowiadanie Moniki Niewielskiej. Prezentacja godła i flagi. Oglądanie konturowej mapy Polski. Wysłu-
chanie opowiadania przedstawiającego dzieje powstania państwa polskiego, utraty i odzyskania niepodległości. Omówie-
nie treści. Oglądanie ilustracji w KP2, s. 14–15. Wykonanie mapy Polski z KA, k. 8. ▶ 2. Zajęcia ruchowe – ćwiczenia
gimnastyczne, Zestaw X.
obszary z podstawy programowej: I 5, 8; III 2, 3, 5, 8; IV 2, 3, 5, 10
Zajęcia w ogrodzie: Zabawa z chustą animacyjną „Białe i czerwone balony”. Zabawy dowolne z balonami.
obszary z podstawy programowej: I 5; II 3; III 2; IV 18
I Aktywność poranna i popołudniowa
Zadania poranne
x Zabawa z chustą animacyjną „Białe i czerwone balony”. Dzieci odbijają chustą białe i czerwone balony. Starają się, aby
jak najmniej balonów wypadło poza chustę.
x Wykonanie ozdoby patriotycznej z KA, k. 7. Dzieci wyjmują szablony kwiatów, zaginają je w harmonijkę i nakleją we-
dług instrukcji.
x Ćwiczenia poranne – Zestaw X (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).
Zadania popołudniowe
x Słuchanie popularnych pieśni patriotycznych.
x Wykonanie mapy Polski z KA, k. 8 – ciąg dalszy. Wyjaśnienie pojęcia zabytek, omówienie zabytków i miejsc, w których
się znajdują. Wycinanie kartoników z zabytkami i umieszczanie ich w odpowiednich miejscach na mapie.
x Zabawa orientacyjno-porządkowa „Warzywna surówka” (zob. Zestawy gier i zabawa ruchowych).
II Zajęcia główne
Zajęcia 1
Rodzaj zajęć: zajęcia społeczno-patriotyczne.
Temat: Jak nasz kraj odzyskał niepodległość, opowiadanie Moniki Niewielskiej.
Cele:
u
trwalenie znajomości symboli narodowych: godło, flaga, hymn
kształtowanie poczucia tożsamości narodowej
p
oznanie dziejów powstania państwa polskiego i jego późniejszej historii
zapoznanie z mapą Polski i niektórymi miastami oraz zabytkami.
Pomoce: ilustracje przedstawiające godło i flagę Polski, konturowa mapa Polski, kartoniki z nazwami: Polska,
Warszawa, Wisła, KA, KP2.
Przebieg zajęć:
1. Prezentacja godła i flagi – omówienie barw symboli narodowych. Dzieci wymieniają miejsca, w jakich można zobaczyć
godło (urzędy, przedszkole, poczta), oraz uroczystości, podczas których eksponowane są symbole narodowe i śpiewany
hymn (święta narodowe, wydarzenia sportowe).
2. Oglądanie konturowej mapy Polski z narysowanym biegiem Wisły i zaznaczonym punktem oznaczającym położenie sto-
licy. Dobieranie i umieszczanie podpisów: Polska, Warszawa, Wisła. Zaznaczenie na mapie miejsca zamieszkania dzieci.
3. Nawiązanie do święta narodowego obchodzonego 11 listopada, czyli Narodowego Święta Niepodległości. N. zaprasza dzieci
do wysłuchania opowiadania przedstawiającego dzieje powstania państwa polskiego, utraty i odzyskania niepodległości.