Page 142 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 142

140  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Listopad


                              t
          CZWARTEK   emat: Pięć kropel.


          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Wykonanie ćwiczeń w KP2, s. 19. Zabawa rozwijająca spostrzegawczość „Kto
          pokazuje?”. Ćwiczenia poranne – Zestaw X. Zabawa dydaktyczna „Nasz kraj, Polska” z wykorzystaniem mapy z KA, k. 8.
          Ćwiczenia oddechowe „Liście w powietrzu”. Zabawa orientacyjno-porządkowa „Warzywna surówka”.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 9; IV 4, 5, 10, 12, 14, 15

          Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia matematyczne – „Pięć kropel”. Utrwalenie wiadomości na temat obiegu wody w przyrodzie.
          Zabawa matematyczna „Ile kropel spadło z chmury?”. Poznanie obrazu graficznego liczby 5 (kreślenie cyfry palcem). Zabawa ru-
          chowa „Policz ile?”. Wykonanie ćwiczeń w KP2, s. 20.  ▶  2. Zajęcia plastyczne – „Plakat z okazji Święta Niepodległości”. Wyja-
          śnienie (lub przypomnienie) znaczenia słowa plakat. Podział na grupy, podawanie pomysłów. Wykonanie i prezentacja plakatów.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 9; II 1, 7; III 2, 5; IV 1, 2, 5, 8, 9, 10, 11, 15, 18, 19

          Zajęcia w ogrodzie: Zabawa „Obrazki” – układanie zebranego materiału przyrodniczego. Zabawa orientacyjno-porząd-
          kowa „Zbiórka na sygnał”.
            obszary z podstawy programowej: I 2, 5, 6; III 5; IV 7, 11


          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Wykonanie ćwiczeń w KP2, s. 19. Przeliczanie kropel, posługiwanie się liczebnikami porządkowymi. Łączenie kropel
            w pary. Kolorowanie patyczków według polecenia.
             x Zabawa rozwijająca spostrzegawczość „Kto pokazuje?”. Jedno z dzieci odchodzi na bok i odwraca się. Pozostałe osoby
            siadają w kręgu i wybierają kogoś, kto będzie pokazywał różne czynności, ruchy. Grupa ma za zadanie je naśladować.
            Dziecko, które odeszło na bok, wraca i uważnie obserwuje wszystkich, aby odkryć, która osoba pokazuje ruchy.
             x Ćwiczenia poranne – Zestaw X (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Zabawa dydaktyczna „Nasz kraj, Polska”. N. prezentuje obrazki przedstawiające różne regiony Polski oraz pomaga w od-
            czytaniu nazw: Bałtyk, Kraków, Tatry, Warszawa, Gdańsk, Wisła, Odra. Zadaniem dzieci jest połączenie obrazka z pod-
            pisem. Wskazywanie tych miejsc na mapie Polski z KA, k. 8.
             x Ćwiczenia oddechowe „Liście w powietrzu”. Dzieci dmuchają na suche liście, próbując utrzymać je jak najdłużej w powietrzu.
             x Zabawa orientacyjno-porządkowa „Warzywna surówka” (zob. Zestawy gier i zabawa ruchowych).


          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia matematyczne.
          Temat: Liczymy krople.
          Cele:
            zapoznanie z cyfrą 5
            doskonalenie umiejętności przeliczania i ustalania liczebności zbiorów
            trwalenie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi i porządkowymi
            u
            r
            ozwijanie sprawności grafomotorycznej.
               Pomoce: ilustracja przedstawiająca obieg wody w przyrodzie, sylwety chmurek i kropel, karteczki z cyframi 1–5,
               kartonik z cyfrą 5 (lub strona monograficzna w KP2, s. 20), bębenek, CD, KP2.

          Przebieg zajęć:
          1.  Utrwalenie wiadomości na temat obiegu wody w przyrodzie (zob. TYDZIEŃ 10, Poniedziałek). Przypomnienie wnio-
            sku, że chmury powstają z pary wodnej, a to nic innego jak zbiór kropelek wody. Kiedy para wodna ulega skraplaniu
            woda z chmur spada na ziemię w postaci deszczu, gradu lub śniegu. Chmury powstają na różnych wysokościach i przyj-
            mują różne kształty.
   137   138   139   140   141   142   143   144   145   146   147