Page 144 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 144

142  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Listopad



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Wycinanie sylwet do teatrzyku cieni (do wybranej przez dzieci bajki, np. Czerwony Kapturek). Mocowanie sylwet do
            patyczków.
             x Wykonanie ćwiczeń w KP2, s. 21. Łączenie kropek z odpowiednią cyfrą. Ustalanie i zapisanie liczby figur geometrycz-
            nych na rysunku.
             x Ćwiczenia poranne – Zestaw X (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Zabawa w teatrzyk cieni z wykorzystaniem sylwet przygotowanych rano.
             x Zabawa „Prawda czy fałsz”. Dzieci słuchają wypowiedzi N., na zdanie prawdziwe wstają, a na niezgodne z prawdą – sia-
            dają na krzesłach, np.: Najdłuższa rzeka w Polsce to Wisła. Godłem Polski jest smok w koronie. Stolica Polski jest Gdańsk.
            Naszą Ojczyzną jest Polska. Polska leży w Afryce. Podczas śpiewania hymnu należy zachować powagę.
             x Zabawa rzutna „Do trzech podaj” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).


          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia badawcze.
          Temat: Zabawy z cieniami.
          Cele:
            r
            ozwijanie logicznego myślenia
            kształtowanie umiejętności obserwowania i wyciągania wniosków
            ozumienie zjawiska powstawania cienia.
            r
               Pomoce: lampka, dostępne przedmioty z sali, duże prześcieradło lub parawan, kartki z „cieniami”, kredki.

          Przebieg zajęć:
          1.  Słuchanie wiersza Danuty Gellnerowej Cienie.


                 Cienie


             Na ścianach                 Lecz kiedy
             tańczą cienie,              gaszę lampę,
             raz długie,                 znikają
             a raz krótkie.              wszystkie razem!
             Raz cienie                  I siedzą
             wielkoludy,                 gdzieś pod stołem…
             raz cienie                  A może za obrazem?
             krasnoludki.                    Danuta Gellnerowa


          2.  Rozmowa na temat treści wiersza. Dzieci odpowiadają na pytania N., np.: Co tańczy na ścianach? Co się dzieje, kiedy
            włączamy lampę? Jakie są cienie? Kiedy cienie znikają?
          3.  Zabawa „Przedmioty i ich cienie”. Każde dziecko wybiera dowolny przedmiot z sali i ustawia go przed źródłem światła.
            Sprawdza, jaki rzuca cień. Obserwowanie zmian wielkości cieni w wyniku przybliżania i oddalania od źródła światła.
          4.  Zabawa ruchowa „Zgadnij, co robię”. Dzieci kolejno wchodzą za parawan i naśladują wykonywanie jakiejś czynności.
            Grupa odgaduje.
          5.  Praca plastyczna przy stolikach „Co/kto rzuca taki cień?”. Dzieci otrzymują kartki z narysowanymi „cieniami” (sam ob-
            rys dowolnego kształtu). Tworzą rysunek na podstawie otrzymanego cienia. Kształty cieni mogą się powtarzać. Po za-
            kończeniu wspólne oglądanie obrazków, wyciąganie wniosków – taki sam cień mogą dawać różne przedmioty.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
          Temat: Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw X (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).
   139   140   141   142   143   144   145   146   147   148   149