Page 140 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 140
138 • SCENARIUSZE ZAJĘĆ • Listopad
Przebieg zajęć:
1. Wysłuchanie wierszyka, omówienie ilustracji z Trampolinkiem, wyszukiwanie rysunków, w których nazwach słychać
głoskę l – KP2, s. 16.
2. Prezentacja liter l, L – wielkiej i małej, drukowanej i pisanej. Dzieci podają swoje skojarzenia co do kształtu litery.
Wymieniają przykłady wyrazów z głoską l w nagłosie i w śródgłosie.
3. Budowanie modeli wyrazów lampa, Lena z kartoników czerwonych (oznaczających samogłoski) i niebieskich (na ozna-
czenie spółgłosek).
Uwaga: W zadaniu tym uczestniczą głównie dzieci 6-letnie. Dzieci 5-letnie układają kartoniki na początku modeli wyrazów.
4. Układanie wyrazów lampa, Lena poprzez umieszczenie litery l, L w miejscu odpowiedniej głoski w modelach wyrazów
z p. 3. Umieszczenie pozostałych poznanych liter.
Uwaga: Literę na pierwszych kartonikach w modelach wyrazów umieszczają przede wszystkim dzieci 5-letnie. Dzieci
6-letnie umieszczają pozostałe wprowadzone wcześniej litery.
5. Prezentacja podpisów do obrazków lampa, Lena – czytanie globalne. N. zachęca również dzieci do układania wyrazów
z poznanych liter, np.: lep, bal, lama, pole, lupa – KA, k. 36–37.
Uwaga: Dzieci 5-letnie starają się ułożyć krótkie wyrazy (dwu-, trzyliterowe). Dzieci 6-letnie próbują ułożyć również
wyrazy dłuższe.
6. Zabawa ruchowa „Czy słychać l?”. W sali rozstawione są tacki z obrazkami położonymi ilustracją do dołu. Dzieci biega-
ją swobodnie do rytmu wygrywanego przez N. na tamburynie. Na przerwę biorą z tacki jeden obrazek i sprawdzają, co
przedstawia. Jeśli w jego nazwie słychać głoskę l, dzieci stoją, jeśli nie – kucają. Następnie dzieci, które stoją, pokazują
swoje obrazki i mówią, czy głoska l znajduje się na początku, w środku, czy na końcu wyrazu. Po odłożeniu obrazków
na tacki zabawę powtarzamy.
7. Zabawa słowna „Lody”. N. prezentuje sylwety różnych rodzajów lodów. Zadaniem dzieci jest podanie jak największej
liczby przymiotników określających lody: Jakie są lody? Zimne, słodkie, czekoladowe, pyszne, kręcone…
8. Wykonanie ćwiczeń w KP2, s. 17. Rysowanie po śladzie konturów lamp i wzorów. Pisanie po śladzie liter l, L oraz sy-
lab z literą l, L.
Uwaga: Dzieci 5-letnie skupiają się na rysowaniu po śladzie prostych rysunków i szlaczków literopodobnych. Dzieci
6-letnie piszą również litery i sylaby po śladzie.
Zajęcia 2
Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
Temat: Jesienią w Polsce.
Cele:
p
rzypomnienie słów i melodii hymnu Polski
u
trwalenie znajomości piosenki Jesień z czerwonym parasolem
r
ozwijanie umiejętności gry na instrumentach perkusyjnych.
Pomoce: instrumenty perkusyjne: bębenki, tamburyny, talerze; nagranie hymnu Polski, CD.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa powitalna. Dzieci śpiewają piosenkę Powitanie jesienne, wykonując układ ruchowy (zob. TYDZIEŃ 9, Środa).
2. Utrwalenie znajomości piosenki Jesień z czerwonym parasolem (CD, 9 i 10). Dzieci, stojąc w kole, śpiewają całą piosenkę
Jesień z czerwonym parasolem przy akompaniamencie nagrania w wersji instrumentalnej – CD, 10. Zwrotki śpiewają,
trzymając ręce na biodrach. Podczas refrenu wykonują układ ruchowy:
A ja tańczę i tańczę – dwa rytmiczne bujnięcia na boki z rękami na biodrach
z parasolem czerwonym, – ułożenie dłoni nad głową (na kształt rozłożonego parasola)
żaden deszczyk czy wietrzyk – wykonanie ruchu zaprzeczenia dwoma palcami wskazującymi
w tańcu cię nie dogoni. – wskazanie dłońmi na osobę po prawej stronie
A ja skaczę i skaczę – cztery rytmiczne przeskoki z nogi na nogę
po lusterku kałuży, – wskazanie dłońmi na podłogę
słońce puszcza mi oko, – wykonanie ruchu imitującego migotanie promieni słonecznych ponad głową (szybkie poru-
szanie dłońmi ruchem kulistym)
chociaż niebo się chmurzy! – wskazanie wyprostowanymi dłońmi ponad głowę.