Page 143 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 143

TYDZIEŃ 10  •  Ciekawe, dlaczego…   •  141



            2.  Zabawa matematyczna „Ile kropel spadło z chmury?”. N. przyczepia na tablicy cztery sylwety chmur, używając liczeb-
              ników porządkowych: Pierwsza (chmura), druga, trzecia, czwarta. Następnie pyta dzieci, która z kolei będzie następna,
              i przyczepia piątą chmurkę. Mówi, że z pierwszej chmurki spadła jedna kropla. Chętne dziecko bierze papierową kroplę
              i przyczepia pod pierwszą chmurką. Następnie umieszczane są kolejne krople pod kolejnymi chmurkami (pod drugą
              chmurką – dwie krople itd.). Na zakończenie dzieci ustalają liczbę kropel pod piątą chmurką.
            3.  N. prezentuje cyfrę 5, drukowaną i pisaną. Omówienie jej charakterystycznych cech. Kreślenie cyfry w powietrzu, na
              plecach kolegi, na podłodze – z zachowaniem kierunku pisania.
            4.  Zabawa ruchowa „Policz ile?”. Każde dziecko otrzymuje pięć karteczek z cyframi od 1 do 5. Dzieci poruszają się swo-
              bodnie do nagrania piosenki w wersji instrumentalnej Jesień z czerwonym parasolem (CD, 10). Na przerwę w muzyce
              N. uderza w bębenek. Dzieci liczą uderzenia i podnoszą kartkę z odpowiednią cyfrą.
            5.  Wykonanie ćwiczeń w KP2, s. 20. Rysowanie po śladzie wzorów i pisanie cyfr.
              Uwaga: Dzieci 5-letnie skupiają się na rysowaniu po śladzie szlaczków cyfropodobnych. Dzieci 6-letnie piszą również
              cyfry po śladzie.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
            Temat: Plakat z okazji Święta Niepodległości.
            Cele:
              p
              oznanie (lub przypomnienie) pojęcia plakat
              b
              udzenie postawy patriotycznej
              ozwijanie umiejętności współpracy w grupie.
              r
                Pomoce: duże arkusze brystolu niebieskiego, farby (biała i czerwona), papier kolorowy (biały i czerwony), ozdo-
                by patriotyczne wykonane z KA (k. 7).

            Przebieg zajęć:
            1.  Wyjaśnienie (lub przypomnienie) znaczenia słowa plakat (duży arkusz papieru zawierający jakąś informację w formie
              graficznej). Zachęcenie do wymyślenia plakatu z okazji Święta Niepodległości.
            2.  Podział na grupy, podawanie pomysłów (np.: malowanie lub wycinanie i przyklejanie orła i/lub flagi Polski na środku,
              umieszczenie dookoła ozdób z KA, k. 7, doklejanie łodyg), podział obowiązków.
            3.  Wykonanie i prezentacja plakatów.


            III Zajęcia w ogrodzie

              x Zabawa „Obrazki”. Układanie obrazków z zebranego materiału przyrodniczego według pomysłów dzieci.
              x Zabawa orientacyjno-porządkowa „Zbiórka na sygnał” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



            PIĄTEK   emat: Co to za cienie?
                          t


            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Wycinanie sylwet do teatrzyku cieni. Wykonanie ćwiczeń w KP2, s. 21. Ćwicze-
            nia poranne – Zestaw X. Zabawa w teatrzyk cieni. Zabawa utrwalająca wiedzę o Polsce „Prawda czy fałsz”. Zabawa rzutna
            „Do trzech podaj”.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 6, 7, 8, 9; III 2; IV 1, 8, 10, 11, 12, 15, 18, 19

            Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia badawcze – „Zabawy z cieniami”. Słuchanie wiersza Danuty Gellnerowej Cienie.
            Rozmowa na temat treści. Zabawa „Przedmioty i ich cienie”. Zabawa ruchowa „Zgadnij, co robię”. Praca przy stolikach
            „Co/kto rzuca taki cień?”.  ▶  2. Zajęcia ruchowe – ćwiczenia gimnastyczne, Zestaw X.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 8; III 8; IV 1, 2, 3, 5, 18, 19

            Zajęcia w ogrodzie: Zabawa integracyjna „Kto dotknie lwa?”. Zabawy dowolne z wykorzystaniem sprzętu terenowego.
              obszary z podstawy programowej: I 5; III 2, 5
   138   139   140   141   142   143   144   145   146   147   148