Page 147 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 147

TYDZIEŃ 11  •  Mój zwierzak   •  145


                             t
            WTOREK   emat: Darek i dudek.


            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa dydaktyczna „Jakie to zwierzę?”. Oglądanie albumów i książek o psach.
            Ćwiczenia poranne – Zestaw XI. Oglądanie albumów i książek o kotach. Wykonanie ćwiczeń w KP2, s. 26. Zabawa na
            czworakach „Pieski na spacer, pieski do budy”.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 9; III 5; IV 2, 4, 8, 18, 19

            Zajęcia główne:   ▶  1. Przygotowanie do nauki czytania i pisania – „Darek spotkał dudka”. Zapoznanie z literą d, D
            (wysłuchanie wierszyka, wyszukiwanie rysunków, w których nazwach słychać głoskę d – KP2, s. 24, budowanie modeli
            wyrazów dudek, Darek, czytanie globalne, układanie wyrazów z literą d, D). Zabawa ruchowa „Pieski do budy”. Wykona-
            nie ćwiczeń w KP2, s. 25.  ▶  2. Zajęcia ruchowe – ćwiczenia gimnastyczne, Zestaw XI.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 8, 9; III 8; IV 2, 3, 4, 5, 8, 9

            Zajęcia w ogrodzie: Obserwacje przez lupę kory drzew. Zabawa „Gonimy bańki mydlane”.
              obszary z podstawy programowej: I 5; II 3; III 2; IV 18



            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Zabawa dydaktyczna „Jakie to zwierzę?”. N. powoli odkrywa, przesuwając kartkę, sylwetę wybranego zwierzęcia hodo-
              wanego w domu. Dzieci odgadują nazwę, dzielą ją na sylaby, wyróżniają głoski.
              x Oglądanie albumów i książek o psach, zdjęć przedstawiających psy w różnych sytuacjach – swobodne wypowiedzi dzie-
              ci. Poznanie niektórych ras psów.
              x Ćwiczenia poranne – Zestaw XI (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Oglądanie albumów i książek o kotach – swobodne wypowiedzi dzieci. Poznanie niektórych ras kotów.
              x Wykonanie ćwiczeń w KP2, s. 26. Kolorowanie obrazków, w których nazwach słychać głoskę d; kolorowanie w mode-
              lach wyrazów kwadratów odpowiadających głosce d na niebiesko. Czytanie tekstu wyrazowo-obrazkowego; kolorowa-
              nie rysunku.
              x Zabawa na czworakach „Pieski na spacer, pieski do budy” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).


            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: przygotowanie do nauki czytania i pisania.
            Temat: Darek spotkał dudka.
            Cele:
              zapoznanie z literą d, D
              ozwijanie spostrzegawczości
              r
              r
              ozwijanie percepcji słuchowej i wzrokowej
              u
              trwalanie wyglądu poznanych liter
              zachęcanie do układania i odczytywania wyrazów
              doskonalenie sprawności grafomotorycznej.
                Pomoce: kartoniki czerwone i niebieskie, kartoniki z literami, podpisy do obrazków, sylwety bud oznaczone cy-
                frami od 1 do 5, emblematy z cyframi, KP2, KA.

            Przebieg zajęć:
            1.  Wysłuchanie wierszyka, omówienie ilustracji z Trampolinkiem, wyszukiwanie rysunków, w których nazwach słychać
              głoskę d – KP2, s. 24.
            2.  Prezentacja litery d, D – wielkiej i małej, drukowanej i pisanej. Dzieci podają swoje skojarzenia co do kształtu litery.
              Rysują literę palcem w powietrzu, na plecach kolegi, na podłodze.
   142   143   144   145   146   147   148   149   150   151   152