Page 152 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 152
150 • SCENARIUSZE ZAJĘĆ • Listopad
– Musisz teraz nakarmić pieska. Tu są jego miski. Trzeba je umyć, a potem jedną napełnić wodą, a drugą specjalną
karmą. Oczywiście na razie będzie to karma na niby.
Po południu Hania musiała jeszcze odkurzyć wszystkie pokoje i uczesać psa, bo okazało się, że zostawia wszędzie
dużo sierści… Wprawdzie Hania nic nie widziała, ale mama upierała się, że wszędzie są psie włosy. Wieczorem dziewczyn
ka była już bardzo zmęczona i chciała iść spać, ale mama mówi:
– Pora na wieczorny spacer z psem.
– Mamo, ale przecież pada deszcz – Hania miała nadzieję, że mama daruje jej spacer w deszczu, ale nic z tego. Wróciły
zmoknięte i Hania od razu poszła spać.
Rano mama obudziła ją pół godziny wcześniej niż zwykle.
– Córeczko, ubieraj się, jedz śniadanie i zaraz musimy wyjść z psem! A potem do przedszkola.
Hania tylko jęknęła. Wcale nie czuła się wypoczęta i chętnie by jeszcze pospała…
W parku było zimno i nieprzyjemnie. Dziewczynka popatrzyła jeszcze raz na zdjęcie ślicznego Maksia z ogłoszenia.
Tym razem nic nie powiedziała.
– Widzisz, Haniu – mama odezwała się pierwsza. – Psy są wspaniałymi przyjaciółmi ludzi, kochają ich, lubią się z nimi
bawić. Ale potrzebują też opieki: trzeba je karmić, dbać o wodę, codziennie kilka razy wyprowadzać na spacer, nawet jak
jest zimno, pada i nie chce się wstać. Jak są chore, trzeba iść z nimi do weterynarza, podawać lekarstwa, pielęgnować.
Trzeba też po nich sprzątać, myć miski, posłanie. I robić jeszcze wiele innych rzeczy, nie zawsze przyjemnych. Dlatego,
Haniu, jak już to zobaczyłaś, możesz się zastanowić, czy jesteś gotowa na psa.
Monika Niewielska
5. Omówienie treści utworu. Dzieci odpowiadają na pytania N., np.: O czym było ogłoszenie, które mama przeczytała Hani,
kiedy wracały z przedszkola? O co prosiła Hania mamę? Czy mama się zgodziła? W jaki sposób mama pokazała Hani,
co znaczy opiekować się psem? Czy łatwo jest opiekować się psem? Jak myślicie, jak wygląda życie zwierząt w schronisku?
Kto się nimi zajmuje i w jaki sposób?
6. „W schronisku” – oglądanie ilustracji przybliżających dzieciom życie zwierząt w schronisku. Rozmowa na temat
potrzeby pomocy bezdomnym zwierzętom – W jaki sposób możemy pomóc opuszczonym zwierzętom?
7. Wspólnie z dziećmi zaplanowanie akcji „Pomagamy zwierzętom” – zachęcenie dzieci (i rodziców) do systema-
tycznej zbiórki darów dla zwierząt z pobliskiego schroniska.
8. Wykonanie ćwiczeń w KP2, s. 28. Łączenie zwierząt z ich przysmakami. Opowiadanie, jak przedszkolaki pomagały
zwierzętom; kolorowanie obrazka.
Zajęcia 2
Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
Temat: Pomagamy zwierzętom.
Cele:
u
trwalenie wiedzy na temat funkcji plakatu
doskonalenie umiejętności współpracy w grupie
r
ozwijanie umiejętności rozplanowania pracy na dużym arkuszu.
Pomoce: duże arkusze papieru, farby, papier kolorowy, grube flamastry, kredki, klej, nożyczki.
Przebieg zajęć:
1. Nawiązanie do rozmowy o organizacji przedszkolnej akcji pomocy zwierzętom ze schroniska, pod hasłem „Pomagamy
zwierzętom” – Jak możemy zachęcić do zbierania darów?
2. Utrwalenie informacji na temat plakatu (forma, funkcje, przykłady plakatów).
3. Podział na grupy. Wykonanie plakatów z wykorzystaniem dostępnych przyborów. (N. pomaga dzieciom napisać
na plakatach tytuł akcji).
4. Prezentacja plakatów i rozwieszenie ich na terenie przedszkola.
III Zajęcia w ogrodzie
x Obserwacja zmian w przyrodzie późną jesienią – swobodne wypowiedzi dzieci.
x Zabawa „Biegnij – wróć!”. Dzieci stoją przed prowadzącym (N. lub wybrane dziecko), który wyznacza im zadania: Dotknij
drzewa i wróć, okrąż drabinki i wróć. Biegnij prosto i na hasło: „Stop” – wróć, dotknij huśtawki itp.