Page 156 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 156

154  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Listopad



          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
          Temat: Miś z figur.
          Cele:
            doskonalenie techniki wycinania
            r
            ozwijanie kreatywności
            w
            drażanie do dbałości o estetykę pracy.
               Pomoce: papier kolorowy, różnej wielkości kółka, prostokąty, trójkąty, kwadraty wycięte z papieru kolorowego,
               nożyczki, kartki z bloku rysunkowego, klej.

          Przebieg zajęć:
          1.  Omówienie sposobu wykonania zadania: Każde dziecko wycina samodzielnie kilka figur różnej wielkości. Następnie
            układa na kolorowej kartce sylwetkę misia, dobierając pozostałe figury z tych przygotowanych przez N.
          2.  Naklejanie sylwetki misia na kartkę. N. zwraca uwagę, że figury można zaginać, np. na uszkach, łapkach czy na brzuchu.
          3.  Zorganizowanie wystawy prac – misiów z figur.



          III Zajęcia w ogrodzie

             x Obserwacja ptaków przy karmnikach.
             x Zabawa orientacyjno-porządkowa „Ptaszki do karmnika”. Dzieci poruszają się przy akompaniamencie tamburyna między
            rozłożonymi na ziemi krążkami, naśladując latające ptaki. Podczas przerwy w muzyce kucają obok najbliższego krążka
            i stukają w niego palcami (zbierają ziarenka).




          WTOREK   emat: Teresa i tort.
                           t


          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Wykonanie ćwiczenia w KP2, s. 33. Zabawa integracyjna „Szyjemy misia”. Ćwi-
          czenia poranne – Zestaw XII. Obrysowywanie szablonów. Rozpoznawanie odgłosów zwierząt z gospodarstwa wiejskiego.
          Zabawa skoczna „Wyszywanie”.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 9; III 2, 5; IV 2, 5, 7, 8, 12, 18

          Zajęcia główne:   ▶  1. Przygotowanie do nauki czytania i pisania – „Tort Teresy”. Zapoznanie z literą t, T (wysłucha-
          nie wierszyka, wyszukiwanie rysunków, w których nazwach słychać głoskę t – KP2, s. 34, budowanie modeli wyrazów tort,
          Teresa, czytanie globalne). Zabawa ruchowa „Tropimy głoskę t”. Układanie kształtu drukowanej litery t, T. Praca przy stoli-
          kach „Układamy wyrazy”. Wykonanie ćwiczeń w KP2, s. 35.  ▶  2. Zajęcia ruchowe – ćwiczenia gimnastyczne, Zestaw XII.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 8, 9; III 8; IV 2, 3, 4, 5, 8, 9

          Zajęcia w ogrodzie: Słuchanie odgłosów przyrody. Zabawa rzutna „Piłka goni piłkę”.
            obszary z podstawy programowej: I 5; II 11; III 2; IV 5, 7


          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Wykonanie ćwiczenia w KP2, s. 33. Na podstawie obrazków opowiadanie historyjki o szyciu misia.
             x Zabawa integracyjna „Szyjemy misia”. Dzieci ustawiają się jedno za drugim i łapią się za ręce. Pierwsze dziecko to igła,
            które prowadzi resztę dzieci – nitkę. Dzieci poruszają się do nagrania Szybko – wolno (CD, 30). Na przerwę w muzyce
            następuje zmiana prowadzącego (igły).
             x Ćwiczenia poranne – Zestaw XII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Obrysowywanie szablonów. Dzieci przykładają szablon z wyciętym okienkiem w wybranym kształcie i obrysowują go
            po zewnętrznej krawędzi.
   151   152   153   154   155   156   157   158   159   160   161