Page 158 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 158
156 • SCENARIUSZE ZAJĘĆ • Listopad
t
ŚRODA emat: Co wiemy o niedźwiedziach?
Zapis w dzienniku:
Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa naśladowcza „Chodzimy, podskakujemy”. Wykonanie ćwiczenia w KP2,
s. 36. Ćwiczenia poranne – Zestaw XII. Zabawy mozaiką geometryczną „Znam figury”. Oglądanie albumów zwierząt. Za-
bawa orientacyjno-porządkowa „Warzywna surówka”.
obszary z podstawy programowej: I 5, 7; IV 1, 2, 4, 8, 12, 18, 19
Zajęcia główne: ▶ 1. Zajęcia przyrodnicze – „Jakie niedźwiedzie żyją na świecie?”. Powitanie zabawą ze śpiewem
Stary niedźwiedź. Oglądanie ilustracji w KP2, s. 37. Opisywanie wyglądu niedźwiedzi. Poznanie ciekawostek o życiu niedź-
wiedzi. Zabawa ruchowa „Kółka niedźwiedzi”. ▶ 2. Zajęcia umuzykalniające – piosenka Światowy Dzień Pluszowego
Misia. Rytmiczne powitanie. Zabawa ruchowa „Zabawki”. Nauka piosenki Światowy Dzień Pluszowego Misia (CD, 11). Za-
bawa z misiami do piosenki – wykonanie układu ruchowego do nagrania piosenki (CD, 11 lub 12). Rytmiczne pożegnanie.
obszary z podstawy programowej: I 5; II 3; III 2, 5, 8; IV 1, 2, 7, 9, 10, 18, 19
Zajęcia w ogrodzie: Zabawa równoważna „Po liściach”. Zabawy z wykorzystaniem sprzętu terenowego.
obszary z podstawy programowej: I 2, 5, 8; III 5
I Aktywność poranna i popołudniowa
Zadania poranne
x Zabawa naśladowcza „Chodzimy, podskakujemy”. Dzieci chodzą swobodnie po sali. N. zmienia co jakiś czas polecenia,
np.: Chodzimy jak ludzie bardzo zmęczeni. Chodzimy z otwartym parasolem pod wiatr, skacząc po kamieniach. Podska-
kujemy, bo zaświeciło słońce.
x Wykonanie ćwiczenia w KP2, s. 36. Kolorowanie obrazków, w których nazwach słychać głoskę t; kolorowanie w modelach
wyrazów kwadratów odpowiadających głosce t na niebiesko. Układanie i czytanie wyrazów. Samodzielne pisanie litery t.
x Ćwiczenia poranne – Zestaw XII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).
Zadania popołudniowe
x Zabawy mozaiką geometryczną „Znam figury”. Dzieci losują z pudełka kilka figur o różnym kształcie, rozpoznają je do-
tykiem i podają nazwę. Z wylosowanych figur układają kompozycję według własnego pomysłu.
x Oglądanie albumów zwierząt. Dzieci wyszukują strony poświęcone niedźwiedziom. Próbują rozpoznać je i nazwać.
x Zabawa orientacyjno-porządkowa „Warzywna surówka” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
II Zajęcia główne
Zajęcia 1
Rodzaj zajęć: zajęcia przyrodnicze.
Temat: Jakie niedźwiedzie żyją na świecie?
Cele:
zapoznanie z wyglądem i trybem życia niedźwiedzi
ozwijanie zainteresowań światem zwierząt
r
wzbogacanie słownictwa.
Pomoce: kółka w 3 kolorach z taśmą samoprzylepną lub z rzepem, CD, KP2.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie zabawą ruchową ze śpiewem Stary niedźwiedź.
2. Oglądanie ilustracji w KP2, s. 37. Swobodne wypowiedzi dzieci. Opisywanie wyglądu niedźwiedzi. N. sprawdza, co
dzieci wiedzą na temat poszczególnych niedźwiedzi.
3. Ciekawostki o życiu niedźwiedzi. N. przekazuje dzieciom informacje na temat niedźwiedzi.
Niedźwiedź brunatny żywi się nasionami, grzybami, dżdżownicami, ślimakami, jajami ptaków, małymi zwierzątkami le-
śnymi. Lubi też ryby i naprawdę uwielbia miód. Występuje w Polsce, jako jedyny gatunek z rodziny niedźwiedziowatych.
Niedźwiedzie słabo widzą, ale mają dobry węch. Niedźwiedzie brunatne to bardzo silne i niebezpieczne zwierzęta. Kiedy
podczas wędrówki po lesie spotkamy niedźwiedzia, nie wolno uciekać, nie można też wykonywać gwałtownych ruchów.