Page 162 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 162

160  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Listopad



          Zadania popołudniowe
             x Misiowe obrazki. Układanie sylwetek misiów z pociętych części.
             x Wykonanie ćwiczeń w KP2, s. 40. Kolorowanie przedmiotów, których jest po sześć; dorysowywanie kwiatów. Koloro-
            wanie baloników zgodnie z poleceniem – przeliczanie od lewej i od prawej strony.
             x Zabawa skoczna „Zrzuć woreczek” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).


          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia matematyczne.
          Temat: Liczymy misie.
          Cele:
            zapoznanie z cyfrą 6
            doskonalenie umiejętności przeliczania przedmiotów i porównywania liczebności zbiorów (określanie, o ile więcej, o ile
            mniej)
            r
            ozwijanie umiejętności dodawania i odejmowania na konkretach
            drażanie do zgodnego współdziałania w zespole.
            w
            ozwijanie sprawności grafomotorycznej.
            r
               Pomoce: pluszowe misie, plastikowe talerzyki, kubeczki, łyżeczki, serwetki, stolik i krzesełka, pluszowe misie, kar-
               tonik z cyfrą, CD, KP2.

          Przebieg zajęć:
          1.  Dzieci siedzą w półkolu. N. opowiada: Dwa (2) misie z naszej sali postanowiły urządzić przyjęcie. Zaprosiły trzy (3) plu-
            szowe misie z innych sal. Upiekły pyszne ciasto i przygotowały sok pomarańczowy. Jednak misie nie potrafią nakryć do sto-
            łu. Nie wiedzą, co będzie im potrzebne. Pomóżcie im i przygotujcie stół, zanim przyjdą goście.
          2.  Zabawa „Przyjęcie”. N. pyta dzieci, czy pamiętają, ile pluszowych misiów weźmie udział w przyjęciu. Dzieci wspólnie
            ustalają, co będzie im potrzebne do przygotowania przyjęcia: talerzyki, kubeczki, łyżeczki, serwetki. Dostawiają do sto-
            lika 5 krzesełek. Wyznaczone dzieci przynoszą potrzebne przedmioty i rozkładają je na stole. Kolejne dziecko przelicza,
            czy wystarczy miejsc dla wszystkich misiów.
          3.  N. kładzie przed dziećmi pięć pluszowych misiów i dokłada jeszcze jednego, mówiąc: Miś z sali maluszków zabrał ze
            sobą przyjaciela. Co należy zrobić, żeby każdy miś miał miejsce przy stole? O ile więcej misiów przyszło na przyjęcie? Do-
            stawienie brakujących naczyń, sztućców i serwetki oraz krzesełka. Przeliczanie wszystkich gości, ustalenie liczebności.
          4.  N. prezentuje cyfrę 6, drukowaną i pisaną. Omówienie jej charakterystycznych cech. Kreślenie cyfry w powietrzu, na
            plecach kolegi, na podłodze – z zachowaniem kierunku pisania.
          5.  Zabawa ruchowa „Niedźwiedzie tańczą razem”. Dzieci-niedźwiedzie tańczą razem do nagrania piosenki Światowy Dzień
            Pluszowego Misia (CD, 11 lub 12). Na hasło: Dwa niedźwiedzie tańczą razem – dzieci dobierają się w pary. N. powtarza
            polecenia, zmieniając liczbę tańczących misiów. Jeśli zdarzy się sytuacja, że nie da się utworzyć koła zgodnie z hasłem,
            dzieci tworzą mniejszą lub większą grupę misiów, określając, o ile mniej lub o ile więcej misiów tworzy koło.
          6.  Wykonanie ćwiczenia w KP2, s. 39. Rysowanie po śladzie wzorów i pisanie cyfr.
            Uwaga: Dzieci 5-letnie skupiają się na rysowaniu po śladzie szlaczków cyfropodobnych. Dzieci 6-letnie piszą również
            cyfry po śladzie.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
          Temat: Misiowa zakładka do książki.
          Cele:
            r
            ozwijanie zainteresowań czytelniczych
            obudzanie inwencji twórczej
            p
            drażanie do dbałości o estetykę pracy.
            w
               Pomoce: zakładki do książek, ozdobne sznurki, prostokąty wycięte z bloku technicznego, samoprzylepny papier
               kolorowy, szablony misiów do odrysowywania, nożyczki, klej.
   157   158   159   160   161   162   163   164   165   166   167