Page 159 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 159

TYDZIEŃ 12  •  Dzień Pluszowego Misia   •  157



              Niedźwiedzie na zimę przygotowują sobie legowisko, zwane gawrą. W listopadzie zapadają w sen. Budzą się z niego, kiedy
              przychodzi wiosna, pod koniec marca. Wiecie dlaczego niedźwiedzie stają na dwóch łapach? Robią to po to, żeby rozejrzeć
              się w terenie lub gdy chcą odstraszyć intruza. Pokazują mu, że są większe i silniejsze.
              Niedźwiedź polarny to jeden z największych niedźwiedzi. Ma grube futro i warstwę tłuszczu, które chronią go przed zim-
              nem. Włosy tworzące sierść niedźwiedzia są półprzezroczyste; sierść jako całość ma zazwyczaj kolor biały lub kremowy,
              przez co umożliwia zwierzęciu dobry kamuflaż. Skóra ma barwę czarną, dzięki czemu pochłania promienie słoneczne, któ-
              re ogrzewają jego ciało. Niedźwiedź polarny ma krótki ogon i małe uszy, co pomaga mu zmniejszyć utratę ciepła. Ma ma-
              łą głowę i długie, zwężające się ku tyłowi ciało, co nadaje mu opływowy kształt przydatny do pływania. Prowadzi niemal
              morski tryb życia, potrzebuje do przetrwania jedynie kawałka pływającego lodu i żywności znajdowanej w wodzie oraz
              miejsca do urodzenia i wychowania młodych niedźwiadków. Żyją wokół bieguna północnego na lodach Morza Arktycznego.
              Panda wielka zamieszkuje lasy bambusowe, odżywia się pędami roślin (głównie bambusa), nie gardzi też rybami i małymi
              gryzoniami. Futro pandy – białe lub żółtawe z czarnymi obwódkami – pozwala kamuflować się zwierzęciu w bambusowym
              lesie. Sierść stanowi także doskonałą ochronę przed zimnem. Panda jest zwierzęciem stopochodnym, porusza się w cha-
              rakterystyczny sposób, z łapami zwróconymi do wewnątrz i nisko opuszczoną głową. Potrafi stawać na tylnych łapach, nie
              umie jednak poruszać się w tej pozycji. Ponadto czasami kłusuje lub galopuje. Wspina się na drzewa.
              Niedźwiedź okularowy ma charakterystyczną jasnobrązową „maskę” na pyszczku, pozostała część ciała jest czarna. Cho-
              ciaż dieta niedźwiedzia okularowego bogata jest w owoce, pędy i liście, to nie gardzi on także niewielkimi zwierzętami. Za-
              mieszkuje tereny Ameryki Południowej.
              Niedźwiedź malajski to jeden z najmniejszych gatunków niedźwiedzi na świecie (dorosły osobnik osiąga masę dużego psa).
              Niedźwiedzie ta mają bardzo długie pazury i nieowłosione stopy, które umożliwiają pełny chwyt i objęcie całego drzewa,
              dlatego świetnie wspinają się po drzewach. Budują również gniazda wśród gałęzi, gdzie odpoczywają głównie w ciągu dnia,
              ponieważ w nocy są aktywne, polują. Niedźwiedzie malajskie nie zapadają w sen zimowy.
              N. wspomina również dzieciom, że jest jeszcze takie zwierzę, o którym mówimy miś koala, lecz koala nie należy do ro-
              dziny niedźwiedzi, tylko jest do nich podobny. Jest torbaczem (podobnie jak kangur).
            4.  Zabawa ruchowa „Kółka niedźwiedzi”. N. przykleja każdemu dziecku kółko w kolorze nawiązującym do niedźwiedzia:
              brązowy – niedźwiedź brunatny, biały – niedźwiedź polarny, czarno-biały – panda, czarny – niedźwiedź okularowy lub
              niedźwiedź malajski. Dzieci-niedźwiedzie tańczą do nagrania Wysoko – nisko (CD, 31). Na przerwę w muzyce dzieci
              z kółkami w tym samym kolorze chwytają się za ręce i tworzą koło.. Następnie dzieci wymieniają się papierowymi kół-
              kami i powtarzają zabawę.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
            Temat: Piosenka Światowy Dzień Pluszowego Misia.
            Cele:
              auka piosenki Światowy Dzień Pluszowego Misia
              n
              ozwijanie wyobraźni ruchowej
              r
              r
              ozwijanie koordynacji ruchowej
              integracja grupy.
                Pomoce: pluszowe misie, piłka, samochodzik, lalka, CD.

            Przebieg zajęć:
            1.  Powitanie. Dzieci wspólnie z N. siedzą w kole. N. prezentuje gesty w rytmie wypowiadanych słów: Dzień do-bry, dzie-
              -ci (np.: trzy klaśnięcia i dwa uderzenia dłońmi o uda). Dzieci odpowiadają w tym samym rytmie: Dzień do-bry, pa-ni
              (pa-nu), powtarzając zaprezentowane przez N. gesty.
            2.  Zabawa ruchowa „Zabawki”. N. kładzie na podłodze różne zabawki: piłkę, samochodzik, pluszowego misia, lalkę. Gdy
              podniesie jedną z zabawek, dzieci wykonują czynności przypisane do danej rzeczy:
              piłka – skaczą obunóż w miejscu
              samochodzik – biegają na palcach z rękami wysuniętymi do przodu, naśladując kierowanie kierownicą
              pluszowy miś – siadają w siadzie skrzyżnym, ręce kładą na kolana
              lalka – z rękami na biodrach obracają się na palcach wokół własnej osi.
            3.  Nauka piosenki Światowy Dzień Pluszowego Misia – CD, 11 i 12. N. prezentuje dzieciom nagranie piosenki – CD, 11.
              Po wysłuchaniu przeprowadza z dziećmi rozmowę: Jaka zabawka pojawiła się w piosence? Kiedy obchodzimy Światowy
              Dzień Pluszowego Misia? Czy macie jakąś ulubioną przytulankę: misia bądź innego pluszaka?
              Następnie dzieci uczą się 1. zwrotki i refrenu piosenki, powtarzając po N. krótkie fragmenty melodyczne. Następnie wy-
              konują 1. zwrotkę wraz z refrenem przy akompaniamencie nagrania piosenki.
   154   155   156   157   158   159   160   161   162   163   164