Page 157 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 157

TYDZIEŃ 12  •  Dzień Pluszowego Misia   •  155



              x Rozpoznawanie odgłosów zwierząt z gospodarstwa wiejskiego.
              x Zabawa skoczna „Wyszywanie”. Wykonywanie skoków wzdłuż skakanki rozłożonej na podłodze („ścieg fastrygowy”)
              i przeskakiwanie przez skakankę (skoki z jednej strony skakanki na drugą – „ścieg zygzakowaty”).


            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: przygotowanie do nauki czytania i pisania.
            Temat: Tort Teresy.
            Cele:
              zapoznanie z literą t, T
              ozwijanie spostrzegawczości
              r
              r
              ozwijanie percepcji słuchowej i wzrokowej
              trwalanie wyglądu poznanych liter
              u
              zachęcanie do układania i odczytywania wyrazów
              doskonalenie sprawności grafomotorycznej.
                Pomoce: kartoniki czerwone i niebieskie, kartoniki z literami, podpisy do obrazków, tamburyn, KP2, KA.

            Przebieg zajęć:
            1.  Wysłuchanie wierszyka, omówienie ilustracji z Trampolinkiem, wyszukiwanie rysunków, w których nazwach słychać
              głoskę t – KP2, s. 34.
            2.  Prezentacja litery t, T – wielkiej i małej, drukowanej i pisanej. Dzieci podają swoje skojarzenia co do kształtu litery.
              Rysują literę palcem w powietrzu, na plecach kolegi, na podłodze.
            3.  Budowanie modeli wyrazów tort, Teresa z kartoników czerwonych (oznaczających samogłoski) i niebieskich (na ozna-
              czenie spółgłosek).
              Uwaga: W zadaniu tym uczestniczą głównie dzieci 6-letnie. Dzieci 5-letnie układają kartoniki na początku modeli wyrazów.
            4.  Układanie wyrazów tort, Teresa poprzez umieszczenie litery t, T w miejscu odpowiedniej głoski w modelach wyrazów
              z p. 3. Umieszczenie pozostałych poznanych liter.
              Uwaga: Literę na pierwszych kartonikach w modelach wyrazów umieszczają przede wszystkim dzieci 5-letnie. Dzieci
              6-letnie umieszczają pozostałe wprowadzone litery.
            5.  Prezentacja podpisów do obrazków tort, Teresa – czytanie globalne.
            6.  Zabawa ruchowa „Tropimy głoskę t”. N. rozkłada na podłodze obrazki. Dzieci poruszają się do rytmu tamburyna. Na prze-
              rwę wyszukują i podnoszą obrazek, w którego nazwie słychać głoskę t w nagłosie, śródgłosie lub wygłosie.
            7.  Układanie kształtu drukowanej litery t, T np. z kasztanów, klocków, orzechów – praca w grupach.
            8.  Praca przy stolikach „Układamy wyrazy”. N. zachęca dzieci do układania wyrazów z poznanych liter, np.: tu, ty, tam, ta-
              ma, tata, buty, meta, balet, Matylda – KA, k. 36–37.
              Uwaga: Dzieci 5-letnie starają się ułożyć krótkie wyrazy (dwu-, trzyliterowe). Dzieci 6-letnie próbują ułożyć również
              wyrazy dłuższe.
            9.  Wykonanie ćwiczeń w KP2, s. 35. Rysowanie po śladzie konturów traktorów i wzorów. Pisanie po śladzie liter t, T oraz
              sylab z literą t, T.
              Uwaga: Dzieci 5-letnie skupiają się na rysowaniu po śladzie prostych rysunków i szlaczków literopodobnych. Dzieci
              6-letnie piszą również litery i sylaby po śladzie.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
            Temat: Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw XII (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).



            III Zajęcia w ogrodzie

              x Słuchanie odgłosów przyrody: szumu liści na wietrze, szelestu liści pod stopami, odgłosów ptaków – budzenie wrażli-
              wości na piękno przyrody.
              x Zabawa rzutna „Piłka goni piłkę” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
   152   153   154   155   156   157   158   159   160   161   162