Page 153 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 153

TYDZIEŃ 11  •  Mój zwierzak   •  151


                          t
            PIĄTEK   emat: Pies przyjaciel.


            Zapis w dzienniku:

            Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa „Głoski w słowie”. Wykonanie witrażyka z KA, k. 9. Ćwiczenia poranne –
            Zestaw XI. Zagadki „Co to za zwierzę?”. Wykonanie ćwiczeń w KP2, s. 31. Zabawa naśladowcza „Na wiejskim podwórku”.
              obszary z podstawy programowej: I 5; IV 2, 5, 7, 11, 12, 15, 18

            Zajęcia główne:   ▶  1. Zajęcia społeczne – „Pies jest przyjacielem człowieka”. Na podstawie ilustracji omówienie w gru-
            pach ról psa w życiu ludzi (KP2, s. 29). Zabawa dydaktyczna „Dopasuj miski” – czytanie globalne. Rozmowa o zachowaniu
            się wobec psów. Zabawa na czworakach „Pieski”. Wykonanie ćwiczeń w KP2, s. 30.  ▶  2. Zajęcia ruchowe – ćwiczenia
            gimnastyczne, Zestaw XI.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 8; III 5; IV 2, 4, 5, 12, 15, 18, 20

            Zajęcia w ogrodzie: Zabawa rzutna „Bitwa na papierowe kulki”. Jazda na rowerkach i hulajnogach.
              obszary z podstawy programowej: I 5, 8, 9


            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Zabawa „Głoski w słowie”. Dzieci turlają do siebie kłębek włóczki. Ten, kto trzyma kłębek, wymawia dowolne słowo za-
              czynające się głoską, którą kończyło się słowo wypowiedziane przez poprzednika.
              x Wykonanie witrażyka z KA, k. 9. Dzieci wyjmują elementy z karty, smarują klejem wewnętrzne części i wkładają kawałki
              bibuły. Składają szablon na pół i sklejają. N. może zachęcić dzieci do udekorowania witrażykami okna sali.
              x Ćwiczenia poranne – Zestaw XI (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Zagadki „Co to za zwierzę?”. N. opisuje wybrane zwierzę. Dzieci odgadują jego nazwę. Kolejne zagadki przedstawiają
              dzieci – doskonalenie umiejętności opisu, kształtowanie logicznego myślenia.
              x Wykonanie ćwiczeń w KP2, s. 31. Rozpoznawanie zapisu graficznego liczby 5. Utworzenie zbiorów zgodnie z podaną liczbą.
              x Zabawa naśladowcza „Na wiejskim podwórku”. Dzieci naśladują ruchem i głosem zwierzęta z wiejskiej zagrody.


            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia społeczne.
            Temat: Pies jest przyjacielem człowieka.
            Cele:
              świadomienie roli psa w życiu człowieka
              u
              doskonalenie umiejętności budowania dłuższych wypowiedzi
              u
              trwalanie znajomości liter, zachęcanie do odczytywania wyrazów
              r
              ozwijanie logicznego myślenia.
                Pomoce: ilustracje przedstawiające psy w różnych sytuacjach (rolach), sylwety psów, bud i misek z podpisami
                (Azor, Burek, Reks, Dino, Pimpek), KP2.

            Przebieg zajęć:
            1.  N. dzieli dzieci na grupy. Każda grupa na podstawie rozdanych ilustracji (i ilustracji w KP2, s. 29) omawia role psa
              w życiu ludzi:
              I grupa – pies towarzysz ludzi niepełnosprawnych, np. pies przewodnik ludzi niewidomych
              II grupa –  pies ratownik, pracujący w służbach ratowniczych, szukający osób zaginionych w gruzach, górach, pod la-
                       winą, ratujący tonących
              III grupa – pies tropiciel, pracujący w policji, szkolony w wykrywaniu szkodliwych substancji
              IV grupa – pies pasterski, pilnujący stada zwierząt.
              Podawanie innych przykładów, np.: pies biorący udział w dogoterapii, pies – członek rodziny.
   148   149   150   151   152   153   154   155   156   157   158