Page 149 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 149

TYDZIEŃ 11  •  Mój zwierzak   •  147



            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Układanie z mozaiki geometrycznej sylwetek zwierząt – rozwijanie wyobraźni, utrwalanie nazw figur geometrycznych.
              x Rozpoznawanie odgłosów zwierząt z gospodarstwa wiejskiego.
              x Ćwiczenia spostrzegawczości wzrokowej „Gdzie jest d, D?”. Odszukiwanie i zaznaczanie w krótkim tekście liter d, D.
              x Ćwiczenia poranne – Zestaw XI (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Zabawa dydaktyczna „Popatrz i zapamiętaj”. Dzieci stoją przed ścianą, na której jest tablica i kilka elementów wystroju
              sali. Przez kilkanaście sekund przyglądają się temu, co jest na ścianie, po czym odwracają się tyłem. N. pyta: Jak wyglą-
              da ściana, na którą przed chwilą patrzyliście? Co się na niej znajduje? Co jest niżej, a co wyżej?
              x Konstruowanie opowiadania „Zwierzaki też się przyjaźnią”. Dzieci siedzą w kole. N., trzymając maskotkę (dowolne zwie-
              rzątko), rozpoczyna opowiadanie: Był sobie (np.) ciekawski kocurek. Lubił się bawić z innymi zwierzaki, ale dziś akurat
              nikogo w pobliżu nie było. Nudził się. Nagle zobaczył… N. oddaje maskotkę kolejnemu dziecku, które kontynuuje opo-
              wiadanie. Każde dziecko dopowiada swoją część historii.
              x Zabawa orientacyjno-porządkowa „Samochody” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).


            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia matematyczne.
            Temat: Zbiory zwierząt.
            Cele:
              t
              worzenie zbiorów na podstawie wybranej cechy
              doskonalenie umiejętności liczenia i porównywania liczebności zbiorów
              kształtowanie umiejętności określania położenia obiektów w przestrzeni.

                Pomoce: obrazki przedstawiające zwierzęta dorosłe i młode, obręcze, motki wełny w różnych kolorach i wielko-
                ściach, kartki z konturami kota i wykropkowanymi prążkami, kostka do gry, KP2.

            Przebieg zajęć:
            1.  Zabawa „Duże i małe osobniki”. Dzieci segregują obrazki przedstawiające zwierzęta dorosłe i ich dzieci. Nazywanie osob-
              ników dorosłych, np.: Kura, krowa, pies… i młodych: Pisklęta, cielaczki, szczeniaki… Przeliczanie i porównywanie liczeb-
              ności zbiorów, określanie, o ile mniej i o ile więcej, co zrobić, żeby było tyle samo.
            2.  Zabawa „Gdzie jest motek wełny?”. N. lub chętne dzieci kładą kolorowe motki w różnych miejscach sali. Grupa mówi,
              gdzie leżą motki, np.: Pod krzesłem. Na stole. Obok szafki z książkami. Między szafką a ścianą… Układanie motków od
              największego do najmniejszego.
            3.  Zabawa graficzno-matematyczna „Prążki kota”. Dzieci dobierają się w pary. Każda osoba otrzymuje sylwetę kota z wykrop-
              kowanymi prążkami. Dzieci w parach na przemian rzucają kostką. Mogą narysować po zaznaczonym śladzie tyle prążków
              kota, ile oczek wypadło na kostce. Wygrywa to dziecko z pary, które jako pierwsze poprawi po śladzie wszystkie prążki.
            4.  Wykonanie ćwiczeń w KP2, s. 27. Wyszukiwanie i zaznaczanie różnic między obrazkami. Liczenie i rysowanie figur
              zgodnie z poleceniem.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
            Temat: Zwierzęta wokół nas.
            Cele:
              trwalenie wiedzy na temat zwierząt
              u
              r
              ozwijanie wyobraźni ruchowej
              kształtowanie wyobraźni dźwiękowej
              wrażliwianie na brzmienie instrumentów perkusyjnych.
              u
                Pomoce: instrumenty perkusyjne: drewienka, dzwonki, tarka, bębenek; CD.

            Przebieg zajęć:
            1.  Powitanie. Dzieci wspólnie z N. siedzą w kole. N. śpiewa improwizowane melodie, witając się z kolejno z dziećmi: Dzień
              dobry, … (imię dziecka). Wywołane dziecko odpowiada, powtarzając melodię: Dzień dobry, pani (panu).
   144   145   146   147   148   149   150   151   152   153   154