Page 146 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 146

144  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Listopad




          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia społeczne.
          Temat: Spotkanie z weterynarzem.
          Cele:
            r
            ozwijanie umiejętności prowadzenia rozmowy
            p
            oznanie pracy weterynarza
            u
            trwalenie wiadomości na temat hodowli zwierząt domowych
            b
            udzenie ciekawości poznawczej
            kształtowanie opiekuńczego stosunku i poczucia odpowiedzialności wobec zwierząt.
               Pomoce: maskotki, KP2.

          Przebieg zajęć:
          1.  Przygotowanie do spotkania z weterynarzem – ustalenie pytań.
          2.  Spotkanie z weterynarzem – rozmowa na temat pracy weterynarza, opieki nad zwierzętami.
          3.  Wspólne wykonanie ćwiczeń w KP2, s. 22–23. Dzieci udzielają odpowiedzi na pytania zawarte w KP2. Wymieniają się
            wiadomościami na temat zwierząt domowych, opieki nad nimi. Weterynarz i/lub N. weryfikuje wypowiedzi oraz uzu-
            pełnia. Czytanie globalne. Wymyślanie hasła plakatowego o psie: Pies jest…
          4.  Zabawa dydaktyczna „Szpital dla zwierząt”. Dzieci przynoszą do weterynarza „chore” zwierzęta (maskotki). Wysłuchują
            diagnozy oraz wskazówek dotyczących sposobu opieki nad zwierzętami.
          5.  Ustalenie z weterynarzem, jakie zwierzątko mogą hodować w swojej sali. Wysłuchanie i uzupełnienie informacji o try-
            bie życia i sposobie odżywiania się różnych zwierząt domowych: żółwia, papugi, chomika, rybek itp.
            Uwaga: Jeśli warunki w przedszkolu pozwalają na to, aby hodować w nim zwierzątko, dzieci wraz z N. mogą zaplanować
            zakup w sklepie zoologicznym. (Do pomocy przy zakupie zwierzątka i potrzebnych akcesoriów warto włączyć rodziców).
          6.  Podziękowanie za wizytę i pożegnanie gościa.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
          Temat: Moje zwierzątko.
          Cele:
            r
            ozwijanie ekspresji twórczej
            doskonalenie umiejętności formowania postaci zwierzęcia z jednej bryły gliny
            doskonalenie sprawności manualnej.

               Pomoce: glina, farby plakatowe, koraliki, kolorowe piórka.

          Przebieg zajęć:
          1.  Omówienie i pokaz kolejnych etapów pracy plastycznej: uformowanie gliny w kształcie podłużnej walcowatej bryły,
            nadanie jej kształtu wybranego zwierzęcia (ugniatanie i rozciąganie bryły).
          2.  Formowanie przez dzieci sylwetki zwierzątka hodowanego w domu, wciskanie koralików (oczy), piórek (papuga).
          3.  Po podsuszeniu malowanie rzeźby farbami plakatowymi.



          III Zajęcia w ogrodzie

             x Gra w ringo – rozwijanie umiejętności rzucania i chwytania.
             x Zabawa w berka.

          N. prosi dzieci o przyniesienie zdjęć ich zwierząt. Będą potrzebne na zajęciach w czwartek.
   141   142   143   144   145   146   147   148   149   150   151