Page 155 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 155

TYDZIEŃ 12  •  Dzień Pluszowego Misia   •  153



              że ostre są, aż strach,
              tną wszystko: ciach, ciach, ciach.
              Dzieci pokazują palcami obu rąk pracę nożyczek.
              N. wchodzi do środka koła i pyta dzieci, np.: Czy przetną wstążkę? Czy przetną szkło? Czy przetną nici? Czy przetną de-
              skę? Dzieci odpowiadają na każde pytanie twierdząco (naśladując cięcie nożyczek) lub przecząco (stojąc w bezruchu).
              Dzieci, które się pomylą, odchodzą na bok.
              x Zabawa rozwijająca spostrzegawczość „Policz i zapamiętaj”. N. układa na stoliku kilka przedmiotów. Dzieci starają się
              zapamiętać ich układ i liczbę. Następnie N. zasłania stolik chustą. Teraz dzieci rysują na kartkach konkretne przedmioty
              w liczbie i układzie, który zapamiętały. Po odkryciu same sprawdzają poprawność wykonania zadania.
              x Ćwiczenia poranne – Zestaw XII (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Zabawa matematyczna „Ile misiów?”. N. mówi: Przytulam 3 misie. Ala dała mi 2. Ile misiów mam razem? lub Ustawiłam
              obok siebie 5 misiów. Krzysiowi oddaję 1 misia. Ile misiów zostało? itp. Dzieci ustalają wyniki.
              x Zabawy konstrukcyjne z wykorzystaniem różnych rodzajów klocków. Tworzenie budowli według pomysłów dzieci, np.
              domku dla misia.
              x Zabawa bieżna „Ogonki” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).


            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia społeczne.
            Temat: Święto naszych misiów.
            Cele:
              kształtowanie poczucia konieczności poszanowania zabawek
              w
              drażanie do kilkuzdaniowych wypowiedzi na podany temat
              doskonalenie umiejętności współdziałania w zabawie.
                Pomoce: misie dzieci, chusta animacyjna, niebieski blok rysunkowy, białe i czarne farby, KP2.

            Przebieg zajęć:
            1.  Powitanie „Przedstawiamy nasze misie”. Dzieci siedzą w kole i kolejno pokazują swoje przytulanki. Podają ich imiona.
            2.  Słuchanie wiersza Anny Słomińskiej Misie.



                  Misie

              Misie duże, misie małe          Te z kokardką, te brązowe,     Gdy ci smutno czasem bywa,
              do zabawy doskonałe.            te w sukienkach, kolorowe.     wnet z pomocą miś przybywa.
              I te ze sterczącym uszkiem,     Nawet te, co są chudziutkie…   Nie ma w świecie wspanialszego
              i te z bardzo dużym brzuszkiem.  Ale wszystkie są mięciutkie.  nic od misia pluszowego.
                                                                                      Anna Słomińska


            3.  Omówienie treści wiersza. Dzieci odpowiadają na pytania N., np.: Jak może wyglądać miś? Dlaczego dzieci lubią misie?
              Czy misie mają swoje święto? N. wspomina, że dnia 25 listopada obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia.
            4.  „Ulubiona zabawka” – na podstawie doświadczeń i ilustracji w KP2, s. 32 dzieci opisują sytuacje, w których misie są
              dzieciom potrzebne.
            5.  Zabawa słowna „Opowiem ci o moim misiu”. Każde dziecko mówi o swoim misiu: kto mu podarował misia, jakiego jest
              koloru, gdzie chętnie zabiera misia itp.
            6.  Zabawy z misiami i chustą animacyjną. We wszystkich zabawach dzieci uważają, żeby żaden miś nie spadł na dywan.
              Z chusty tworzą dla misiów: trampolinę (dzieci poruszają chustą do góry i na dół), zjeżdżalnię (dzieci stojące po jed-
              nej stronie opuszczają ją, po drugiej podnoszą), bączek (dzieci powoli poruszają się z chustą dookoła), kołyskę (kołyszą
              chustą i śpiewają misiom kołysankę).
            7.  Wykonanie ćwiczenia w KP2, s. 32. Malowanie portretu niedźwiedzia polarnego na niebieskiej kartce białą i czarną
              farbą według instrukcji.
   150   151   152   153   154   155   156   157   158   159   160