Page 134 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 134

132  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Listopad



          I Aktywność poranna i popołudniowa

          Zadania poranne
             x Zabawa logopedyczna „Dmuchamy na kulkę”. Dzieci nabierają powietrza i starają się jak najdłużej wypuszczać powie-
            trze, kierując je na kulkę waty zawieszoną na nitce.
             x Zabawa dydaktyczna „Jaka to litera?”. Dzieci siedzą w półkolu. N. powoli odkrywa duży kartonik ze znaną dzieciom li-
            terą. Kto pierwszy zgadnie, jaka to litera (np.: b – mała, pisana), podaje wyraz rozpoczynający się tą literą.
             x Ćwiczenia poranne – Zestaw IX (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

          Zadania popołudniowe
             x Wykonanie ćwiczeń w KP2, s. 11. Łączenie cyfry 4 ze zbiorami czteroelementowymi. Dorysowywanie brakujących ele-
            mentów według wzoru.
             x Zabawy konstrukcyjne z wykorzystaniem różnych rodzajów klocków.
             x Zabawa na czworakach „Pająk i pająk akrobata” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



          II Zajęcia główne

          Zajęcia 1
          Rodzaj zajęć: zajęcia matematyczne.
          Temat: Liczymy do czterech.
          Cele:
            zapoznanie z cyfrą 4
            warzanie okazji do zacieśniania więzi w grupie
            s
             t
            doskonalenie umiejętności przeliczania i ustalanie liczebności zbiorów
            r
            ozwijanie sprawności grafomotorycznej.
               Pomoce: parasole, szarfy, kasztany, żołędzie, liście, grzyby (naturalne okazy lub sylwety), kartonik z cyfrą 4 (lub
               strona monograficzna w KP2, s. 10), KP2.

          Przebieg zajęć:
          1.  Zabawa typu ciepło – zimno „Szukamy parasoli”. Dzieci kierowane sugestiami kolegów szukają czterech parasoli ukry-
            tych w sali.
          2.  „Układamy zbiory” – tworzenie czterech zbiorów czteroelementowych z wykorzystaniem jesiennych darów lasu. Dzieci
            wkładają do szarf: cztery kasztany, cztery żołędzie, cztery liście, cztery grzyby. Wspólnie przeliczają elementów w zbio-
            rach i podsumowują, że w każdym z nich jest tyle samo.
          3.  N. prezentuje cyfrę 4, drukowaną i pisaną. Omówienie jej charakterystycznych cech. Kreślenie cyfry w powietrzu, na
            plecach kolegi, na podłodze.
          4.  Zabawa „Kto ukrył się za parasolem?”. Dzieci siedzą w kole. Jedno dziecko siada w środku, przygląda się wszystkim,
            a potem zamyka oczy. Wtedy N. zasłania wybraną osobę parasolem. Dziecko, które jest w środku koła, otwiera oczy
            i odgaduje, kto skrył się za parasolem. Jeśli odgadnie, zamienia się miejscami z osobą zza parasola.
          5.  Wykonanie ćwiczenia w KP2, s. 10. Rysowanie po śladzie wzorów i pisanie cyfr.
            Uwaga: Dzieci 5-letnie skupiają się na rysowaniu po śladzie szlaczków cyfropodobnych. Dzieci 6-letnie piszą również
            cyfry po śladzie.



          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
          Temat: Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw IX (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).


          III Zajęcia w ogrodzie

             x Zabawa badawcza „Co widzę w lusterku?”. Dzieci spacerują z lusterkiem trzymanym poziomo na wysokości brzucha.
            Obserwują w lusterku np. korony drzew, chmury przesuwające się na niebie, ptaki.
             x Zabawa z wykorzystaniem sprzętu terenowego.
   129   130   131   132   133   134   135   136   137   138   139