Page 207 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 207

TYDZIEŃ 16  •  Świąteczne drzewko   •  205



              x Zabawa „Poszukaj pary”. N. rozdaje dzieciom połówki przeciętych obrazków. Dzieci poruszają się swobodnie po sali do
              rytmu wygrywanego przez N. na tamburynie. Na przerwę w muzyce szukają osoby, która ma pasującą część obrazka.
              Każda para mówi, co przedstawia obrazek (choinka, bombka, prezent, stroik świąteczny itp.).
              x Zabawa bieżna „Ogonki” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia społeczne.
            Temat: Przedświąteczne porządki.
            Cele:
              drażanie dzieci do pomagania w pracach domowych
              w
              kształtowanie umiejętności budowania dłuższych wypowiedzi
              ogacenie słownictwa
              b
              trwalenie wiadomości o urządzeniach elektrycznych wykorzystywanych w gospodarstwie domowym.
              u
                Pomoce: ilustracja przedstawiająca rodzinne przygotowania do świąt, odkurzacz, suszarka, czajnik elektryczny,
                robot kuchenny, żelazko, małe kawałki papieru, słomki i kubeczki, CD, KP2.

            Przebieg zajęć:
            1.  „Przedświąteczne porządki” – N. prezentuje dzieciom ilustrację lub obrazki przedstawiające członków rodziny w trakcie
              przygotowań do świąt – sprzątanie, pranie, pieczenie ciast itp. (N. może wykorzystać obrazki w KP2, s. 72). Dzieci opi-
              sują ilustracje, wypowiadają się swobodnie, odwołując się do własnych doświadczeń. Odpowiadają na pytanie: W jaki
              sposób mogę pomóc rodzicom w przedświątecznych przygotowaniach?
            2.  Prezentacja wybranych urządzeń elektrycznych: odkurzacz, suszarka, czajnik elektryczny, robot kuchenny, żelazko. Opi-
              sywanie wyglądu i sposobów wykorzystania sprzętów w życiu codziennym. N. podłącza te urządzenia do źródła prądu
              i prezentuje ich działanie. Wyjaśnia nazwy: kabel, wtyczka, gniazdko elektryczne. Podkreśla, że podłączenie sprzętów
              elektrycznych do prądu mogą wykonywać tylko dorośli.
            3.  Zabawa ruchowa „Urządzenia”. Dzieci poruszają się po sali do wersji instrumentalnej piosenki List do Świętego Miko-
              łaja – CD, 14. Na przerwę w graniu N. mówi nazwy różnych przedmiotów, np.: Pralka. Szczotka. Odkurzacz. Ścierka.
              Mikser. Wiadro. Jeżeli do ich użycia potrzebny jest prąd, dzieci podnoszą wysoko ręce. Jeżeli nie jest potrzebny – kucają.
            4.  Zabawa oddechowa „Odkurzamy”. N. rozdaje każdemu dziecku małe kawałki papieru, słomkę i kubeczek. Zadaniem
              dzieci jest zassać przez słomkę skrawek papieru i przenieść go do kubeczka.
            5.  Wykonanie ćwiczenia w KP2, s. 72. Naklejanie uśmiechniętych buziek na obrazkach, na których dzieci pomagają rodzicom.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
            Temat: Sami robimy kartki świąteczne.
            Cele:
              trwalenie wiedzy na temat tradycji składania życzeń świątecznych
              u
              doskonalenie sprawności manualnej
              ozwijanie inwencji twórczej
              r
              warzanie okazji do odczuwania satysfakcji z samodzielnie wykonanej pracy.
               t
              s
                Pomoce: kartki świąteczne, kolorowe kartki z bloku technicznego złożone na pół, wycięte sylwety (mikołajów,
                aniołków, gwiazdek, choinek), brokat, kolorowa wełna, klej.


            Przebieg zajęć:
            1.  Omówienie sposobów składania najbliższym życzeń świątecznych. Dzieci odpowiadają na pytanie: Jak złożyć życzenia
              komuś, z kim nie będziemy się widzieli w święta, komuś, kto mieszka daleko?
            2.  Wspólne oglądanie kartek świątecznych – swobodne wypowiedzi dzieci: opisywanie obrazków, nazywanie postaci, mo-
              tywów świątecznych.
            3.  Omówienie etapów wykonania pracy: naklejanie na kartki przygotowanych elementów – sylwet (mikołajów, aniołków,
              gwiazdek, choinek), doklejanie materiałów dekoracyjnych (kolorowej wełny, brokatu).
            4.  Samodzielne wykonanie prac przy stoliku.
            5.  Wspólne sprzątanie.
   202   203   204   205   206   207   208   209   210   211   212