Page 205 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 205
TYDZIEŃ 15 • Ślady na śniegu • 203
Zajęcia główne: ▶ 1. Zajęcia plastyczne – „Na mojej szybie”. Rozwiązywanie zagadek. Zapoznanie ze sposobem wy-
konania pracy plastycznej. Rysowanie wzorów białą kredą na ciemnych kartonach według własnych pomysłów. Sprzątanie
i prezentacja prac. ▶ 2. Zajęcia ruchowe – ćwiczenia gimnastyczne, Zestaw XV.
obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 8; IV 1, 5, 11, 16, 18, 19
Zajęcia w ogrodzie: Obserwowanie śniegu przez lupę. Zabawy dowolne z wykorzystaniem sprzętu terenowego.
obszary z podstawy programowej: I 5, 6; IV 18, 19
I Aktywność poranna i popołudniowa
Zadania poranne
x Zabawa oddechowa „Kto zdmuchnie więcej?”. N. zaprasza dzieci do stołu, na którym kładzie kulki z waty. Wyznacza
dwa zespoły, które stają po przeciwnych stronach stołu. Wygrywa grupa, która w ciągu wyznaczonego czasu zdmuch-
nie ze stołu więcej kulek.
x Zabawa rozwijająca logiczne myślenie „Pokaż obrazek”. Chętne dziecko próbuje opisać jeden z rozłożonych obrazków.
Pozostałe dzieci odgadują, o którym obrazku jest mowa.
x Ćwiczenia poranne – Zestaw XV (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).
Zadania popołudniowe
x Zabawa utrwalająca wiadomości „Tak czy nie?”. Dzieci otrzymują kartoniki w kształcie lizaków z napisami TAK i NIE.
N. podaje następujące stwierdzenia, a dzieci unoszą odpowiednie lizaki, np.:
Zimą dzień jest krótszy, a noc dłuższa. (TAK)
Niektóre zwierzęta zapadają w sen zimowy. (TAK)
Klapki i sandały to najlepsze obuwie na zimę. (NIE)
W czasie zimy z drzew spadają kolorowe liście. (NIE)
Zimową porą, gdy napada śnieg, można zorganizować kulig. (TAK)
Gdy na dworze jest bardzo zimno, mówimy, że jest upał. (NIE)
Czapka, szalik i rękawiczki najbardziej przydają się zimą. (TAK)
Bałwan topi się, gdy na dworze jest mróz. (NIE)
Gawra to zimowe mieszkanie wiewiórki. (NIE)
Paśnik to miejsce, gdzie zwierzęta leśne mogą znaleźć pożywienie. (TAK)
x Wykonanie ćwiczenia w KP2, s. 71. Kończenie rysowania gwiazdki i drzewa po śladzie. Dorysowywanie drugiej poło-
wy lodowego domku.
x Zabawa bieżna „Bieg z woreczkiem” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).
II Zajęcia główne
Zajęcia 1
Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
Temat: Na mojej szybie.
Cele:
zapoznanie z nową techniką plastyczną
r
ozwijanie wyobraźni
p
oznanie właściwości kredy.
Pomoce: czarne kartony, biała kreda.
Przebieg zajęć:
1. Rozwiązywanie zagadek.
Oczy ma z węgielków Kiedy zima przybywa Maluje wzory na szybach, Piękne jak koronki,
z marchewki duży nos, świat nim pokryty cały. dach ozdabia sopelkami, różne kształty mają.
na głowie zamiast czapki Miękki niczym pierzyna, szczypie w nos, szczypie w uszy, Kiedy nastaje zima,
wiklinowy kosz. puszysty, lekki, biały. skrzypi pod nogami. powoli na ziemię spadają.
(bałwan) (śnieg) (mróz) (płatki śniegu)
Bożena Forma