Page 204 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 204

202  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Grudzień



               Pomoce: ilustracje przedstawiające sylwety ptaków (sikorka, wróbel, gil, wrona, szpak, gołąb), kartoniki z na-
               zwami ptaków, przysmaki zwierząt (słonina, jarzębina, słonecznik, kasza, owies, proso), obręcze, tamburyn, KP2.

          Przebieg zajęć:
          1.  Pogadanka na temat ptaków. Dzieci z pomocą N. ustalają: które ptaki nie odlatują do ciepłych krajów, zostają na zimę
            w Polsce, jakie przylatują do nas na zimę. Rozpoznawanie ptaków na ilustracjach – wyróżnianie cech charakterystycz-
            nych w wyglądzie zewnętrznym. „Jak możemy pomóc ptakom przetrwać zimę?” – swobodne wypowiedzi dzieci.
          2.  „Ptaki i ich przysmaki” – słuchanie ciekawostek o ptakach i ich ulubionych pokarmach.
            Gile przylatują do nas z północy i ze wschodu. Są nieco większe od wróbli. Mają czarne, mocne dzioby, czerwone bądź ró-
            żowawe brzuszki. Zimą chętnie zjadają pozostające na drzewach owoce jarzębiny, a także owoce i nasiona drzew i krze-
            wów leśnych. Są gośćmi w karmnikach. Najchętniej żywią się nasionami słonecznika.
            Sikorki są trochę mniejsze od wróbli, mają żółte lub białe brzuszki, modraszki mają niebiskie piórka. Chętnie zjadają na-
            siona zbóż, ale nie wzgardzą również świeżą słoniną. Są częstymi gośćmi w karmnikach.
            Jemiołuszki przylatują do nas późną jesienią z północy. Mają różnokolorowe pióra, a na głowach piórka układają się w cha-
            rakterystyczne czuby, które rozkładają, gdy poczują się zagrożone. Jemiołuszki uwielbiają owoce jarzębiny, głogu i dzikiej róży.
            Wróble, gołębie – te ptaki spotykamy cały rok w Polsce, lubią kaszę, łuskany słonecznik, okruchy chleba.
          3.  Wyklaskiwanie sylab w nazwach ptaków.
          4.  Czytanie globalne – umieszczenie pod ilustracjami kartoników z nazwami ptaków.
          5.  Zabawa ruchowa „Ptaki w karmniku”. N. rozkłada na dywanie kilka obręczy. Gdy N. gra na tamburynie, dzieci-ptaki
            swobodnie fruwają po sali. Na pauzę wbiegają do obręczy. W jednej obręczy może znajdować się maksymalnie 5 ptaków.
          6.  Wykonanie ćwiczeń w KP2, s. 70. Odnajdywanie na ilustracji ukrytych ptaków. Uzupełnianie tabelek nalepkami tak,
            aby w żadnym rzędzie i w żadnej kolumnie nie powtarzało się to samo zwierzę.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne z wykorzystaniem materiału przyrodniczego.
          Temat: Warzywno-owocowe cudaki.
          Cele:
            doskonalenie sprawności rąk
            kształtowanie umiejętności odtwarzania różnorodnych form i kształtów poprzez łączenie elementów
            ozwijanie wyobraźni.
            r
               Pomoce: warzywa i owoce (np.: jabłka, mandarynki, ziemniaki, marchewki, pietruszki), wykałaczki, goździki, ser-
               wetki, papier kolorowy, klej, nożyczki, patyczki, druciki kreatywne.

          Przebieg zajęć:
          1.  Rozmowa podsumowująca wiadomości na temat znanych ptaków i zwierząt leśnych.
          2.  Omówienie sposobu wykonania pracy: wybranie i połączenie owoców lub warzyw w sposób przypominający sylwetkę
            wybranego zwierzątka; umieszczenie dodatkowych elementów według własnego pomysłów.
          3.  Praca dzieci przy stolikach.
          4.  Wspólne sprzątanie.
          5.  Prezentacja zwierzaków-cudaków i zorganizowanie wystawy.


          III Zajęcia w ogrodzie

             x Chodzenie po śladach.
             x Rysowanie patykiem na śniegu lub ziemi.



          PIĄTEK   emat: Mróz na szybie.
                         t


          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa oddechowa „Kto zdmuchnie więcej?”. Zabawa rozwijająca logiczne my-
          ślenie „Pokaż obrazek”. Ćwiczenia poranne – Zestaw XV. Zabawa utrwalająca wiadomości o zimie „Tak czy nie?”. Wyko-
          nanie ćwiczenia w KP2, s. 71. Zabawa bieżna „Bieg z woreczkiem”.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 9; IV 2, 5, 8, 12, 18
   199   200   201   202   203   204   205   206   207   208   209