Page 201 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 201

TYDZIEŃ 15  •  Ślady na śniegu   •  199



            Cele:
              doskonalenie umiejętności uważnego słuchania tekstu literackiego
              u
              trwalanie umiejętności posługiwania się liczebnikami porządkowymi
              kształtowanie umiejętności porównywania wielkości i długości
              wrażliwianie na sygnał dźwiękowy.
              u
                Pomoce: 5 sylwet bałwanków różnej wielkości (zgodnie z treścią wiersza), kartoniki z napisami (dzieci, Grześ, Zo-
                sia i Kasia, Rafałek i Agata), tamburyn, KP2.

            Przebieg zajęć:
            1.  Powitanie. N. zachęta dzieci do uważnego wysłuchania wiersza o bałwankach. W trakcie recytacji umieszcza kolejno
              na tablicy sylwety bałwanków.



                  Bałwanki

              [1]   Ulepiły dzieci    [3]   Potem Zosia z Kasią,   [5]   Ile tych bałwanków
                 małego bałwanka,        chociaż się spieszyły,   ulepiły dzieci?
                 stoi sam przed domem    dwa średnie bałwany     Policzcie, nim stopnieją,
                 od samego ranka.        prędko ulepiły.         gdy słońce zaświeci.
                                                                     Bożena Forma
              [2]   Idzie Grześ do szkoły,   [4]   W południe Rafałek
                 przystanął na chwilkę   i mała Agata
                 i szybciutko ulepił     ulepili bałwankom
                 śniegową dziewczynkę.   milutkiego brata.


            2.  Krótkie omówienie treści. N. zadaje pytania, np.: Co robiły dzieci? Czy dzieci lepiły bałwanki wszystkie razem w tym sa-
              mym czasie? Kto ulepił pierwszego bałwanka? Jaki były ten bałwanek? Jakie imiona miały dzieci, które lepiły kolejne bał-
              wanki? Ile w sumie bałwanków ulepiły dzieci?
            3.  Dzieci wyliczają elementy, z których się składa bałwanek, np.: kule śniegowe, guziki, miotła, garnek lub kapelusz, oczy,
              nos z marchewki.
            4.  Wypowiedzi dzieci na temat wyglądu bałwanków. N. zwraca uwagę, aby dzieci używały liczebników porządkowych –
              wspólne, głośne przeliczenie bałwanków: Pierwszy, drugi, trzeci, czwarty, piąty. Ułożenie napisów pod odpowiednimi
              bałwankami (dzieci – pierwszy bałwanek, Grześ – drugi bałwanek, Zosia i Kasia – bałwanki trzeci i czwarty, Rafałek
              i Agata – piąty bałwanek).
            5.  Porównywanie wielkości bałwanków, stosowanie pojęć, np.: malutki, mały, średnie lub wyższy, niższy, najwyższy, najniż-
              szy – ułożenie bałwanków od najniższego (najmniejszego) do najwyższego (największego).
            6.  Zabawa ruchowa „Bałwanki w kółeczkach”. Dzieci zamieniają się w bałwanków. Biegają swobodnie do rytmu wygry-
              wanego przez N. na tamburynie. Na hasło N. Dwójki!, Trójki! lub Czwórki! dzieci-bałwanki tworzą grupki o wskaza-
              nej liczbie osób (bałwanków), chwytają się za ręce i tańczą w kółeczkach. Na głośny dźwięk tamburyna puszczają ręce
              i znów dowolnie biegają.
            7.  Wykonanie ćwiczenia w KP2, s. 69. Kolorowanie najwyższej i najniższej choinki, samodzielne numerowanie wszystkich
              choinek (pisanie cyfr od 1 do 6). Otaczanie pętlą najkrótszego szalika, dorysowywanie jeszcze krótszego.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia umuzykalniające.
            Temat: Witaj, zimo!
            Cele:
              trwalenie tematyki zimowej
              u
              instrumentacja piosenki List do Świętego Mikołaja
              r
              ozwijanie umiejętności gry na instrumentach perkusyjnych
              kształtowanie poczucia rytmu.

                Pomoce: nagranie wesołej, skocznej muzyki, instrumenty: dzwonki, trójkąty, grzechotki, tamburyny, CD.
   196   197   198   199   200   201   202   203   204   205   206