Page 198 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 198

196  •  SCENARIUSZE ZAJĘĆ  •  Grudzień



          3.  Omówienie treści utworu. N. zadaje pytania, np.: Dokąd udali się Marcin i Adaś? Z kim poszli do lasu? Czym zajmuje się
            leśniczy? Jak wygląda las zimą? Jakie zwierzęta spotkali? Gdzie było najwięcej zwierząt? Dlaczego przy paśniku? Jak radzą
            sobie zwierzęta zimą? Które zwierzęta zapadają w sen zimowy?
          4.  „Co słychać zimą w lesie?” – praca z obrazkiem, utrwalenie wiadomości na temat przygotowań zwierząt leśnych do zi-
            my: niedźwiedź – zapadanie w sen zimowy w gawrze; wiewiórka – gromadzenie zapasów; jeż – budowanie mieszkania
            z liści; zając – zmiana futra; sarenka, dzik – trudności ze znalezieniem pożywienia, poszukiwanie paśników…
          5.  Zabawa ruchowa „Piłka jak śniegowa kula”. Każde dziecko otrzymuje piłkę i wykonuje wskazane przez N. ćwiczenia, np.:
            toczy piłkę, podrzuca i chwyta. Następnie dzieci odkładają piłki i siadają w kole. N. daje trojgu dzieciom po jednej pił-
            ce i na hasło: Start! dzieci podają piłkę osobie po prawej stronie. Po chwili następuje zmiana kierunku podawania piłek.
          6.  Wykonanie ćwiczenia w KP2, s. 64. Kolorowanie i nazywanie zwierząt, które przyszły do paśnika.

          Zajęcia 2
          Rodzaj zajęć: zajęcia plastyczne.
          Temat: Zimą w lesie.
          Cele:
            s
            warzanie okazji do wypowiedzi na określony temat w formie pracy plastycznej
             t
            p
            oznanie nowej techniki plastycznej
            r
            ozwijanie wrażliwości dotykowej i sprawności manualnej.
               Pomoce: pastele olejne (lub kredki woskowe), drobny papier ścierny w kolorze beżowym, próbki papieru ścier-
               nego różnej grubości.


          Przebieg zajęć:
          1.  Omówienie sposobu wykonania pracy. N. wyjaśnia, że zamiast zwykłych kartek dzieci użyją papieru ściernego, który
            służy do wygładzania różnych powierzchni.
          2.  Każde dziecko dotyka próbek arkuszy papieru ściernego różnej grubości. Chętne dzieci nazywają swoje wrażenia do-
            tykowe. Dzieci zamykają oczy i starają się określić, co im przypomina wyczuwana faktura (np.: mur, piasek, chodnik,
            kamień, ścianę budynku).
          3.  Praca przy stolikach – rysowanie leśnej scenerii zimowej pastelami na papierze ściernym.
          4.  Wystawa prac.


          III Zajęcia w ogrodzie

             x Uzupełnianie pokarmu w karmniku, obserwacje ptaków – kształtowanie postaw opiekuńczych wobec zwierząt, utrwa-
            lanie nazw ptaków.
             x Zabawy dowolne.




          WTOREK   emat: Sławek i smok.
                           t


          Zapis w dzienniku:

          Aktywność poranna i popołudniowa: Zabawa „Ile sylab?”. Zabawa „Znam zwierzęta”. Ćwiczenia poranne – Zestaw XIV.
          Lepienie z plasteliny. Zabawa kształtująca orientację w przestrzeni „Tropem zwierząt”. Zabawa bieżna „Bieg z woreczkiem”.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 9; IV 1, 2, 11, 14, 15, 18

          Zajęcia główne:   ▶  1. Przygotowanie do nauki czytania i pisania – „Sławek lubi smoki”. Zapoznanie z literą s, S (wy-
          słuchanie wierszyka, wyszukiwanie rysunków, w których nazwach słychać głoskę s – KP2, s. 66, budowanie modeli wyrazów
          smok, Sławek, czytanie globalne, układanie wyrazów z literą s, S). Zabawa ruchowa „Uważaj na piłkę”. Wykonanie ćwiczeń
          w KP2, s. 67.  ▶  2. Zajęcia ruchowe – ćwiczenia gimnastyczne, Zestaw XIV.
            obszary z podstawy programowej: I 5, 7, 8, 9; III 8; IV 2, 3, 4, 5, 9

          Zajęcia w ogrodzie: Zabawa rzutna „Kto trafi do kosza?”. Obserwacje „Szukamy Pani Zimy”.
            obszary z podstawy programowej: I 5; III 5; IV 18
   193   194   195   196   197   198   199   200   201   202   203