Page 195 - Nowa Trampolina pięciolatka i sześciolatka. Przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć. Część 1
P. 195

TYDZIEŃ 14  •  Zapraszamy na przedstawienie   •  193



            Zajęcia w ogrodzie: Zabawa z wykorzystaniem śniegu. Zabawa w berka.
              obszary z podstawy programowej: I 5; III 5; IV 1, 11



            I Aktywność poranna i popołudniowa

            Zadania poranne
              x Przygotowanie sali na przedstawienie: ustawienie wykonanej scenografii i rekwizytów, rozmieszczenie krzeseł na wi-
              downi, rozłożenie przygotowanych biletów dla widzów.
              x Zabawa integracyjna „Poproszę bilet”. Jedno dziecko-bileter siedzi tyłem do grupy i nie może się odwracać. N. wskazuje
              dziecko-widza, które mówi: Poproszę jeden bilet. Dziecko-bileter musi odgadnąć, kto to powiedział.
              x Ćwiczenia poranne – Zestaw XIV (zob. Zestawy ćwiczeń porannych).

            Zadania popołudniowe
              x Dzielenie się wrażeniami z odegranego przedstawienia. Omówienie sposobów zachowania się widzów. Nazywanie emocji,
              określanie tego, co dzieciom się najbardziej podobało, i tego, co ich zdaniem nie do końca się udało. N. chwali wszystkie
              dzieci i dziękuje im za udział i zaangażowanie.
              x Wykonanie ćwiczeń w KP2, s. 63. Słuchanie zagadek Trampolinka (lub próby odczytywania zagadek), dopasowywanie
              odpowiednich naklejek. Rozwiązywanie rebusu.
              x Zabawa bieżna „Ogonki” (zob. Zestawy gier i zabaw ruchowych).



            II Zajęcia główne

            Zajęcia 1
            Rodzaj zajęć: zajęcia kulturowe.
            Temat: Zapraszamy na nasze przedstawienie!
            Cele:
              integracja grupy i całego przedszkola
              wzbudzanie poczucia sprawczości
              warzanie okazji do przełamywania nieśmiałości
              s
               t
              r
              ozumienie konieczności przestrzegania zasad właściwego zachowania się podczas trwania przedstawienia.
                Pomoce: dekoracje (scenografia), rekwizyty, stroje, parawan, lampa (oświetlenie).
            Przebieg zajęć:
            1.  Zajęcie przez dzieci miejsc: bileter (bileterka) przy wejściu na salę, osoby odpowiedzialne za scenografię i oświetlenie
              blisko sceny, aktorzy za parawanem.
            2.  Rozdawanie biletów gościom wchodzącym do sali.
            3.  Powitanie widzów na widowni przez N. oraz dzieci.
            4.  Odegranie ról przez dzieci-aktorów i dzieci-pracowników teatru zgodnie z ustaleniami i przeprowadzanymi próbami.
            5.  Ukłony i podziękowanie widzom za przybycie.

            Zajęcia 2
            Rodzaj zajęć: zajęcia ruchowe.
            Temat: Ćwiczenia gimnastyczne – Zestaw XIV (zob. Zestawy ćwiczeń gimnastycznych).



            III Zajęcia w ogrodzie

              x Zabawa z wykorzystaniem śniegu: wydeptywanie ścieżek, fantazyjnych wzorów na śniegu.
              x Zabawa w berka.
   190   191   192   193   194   195   196   197   198   199   200